Gdańsk. Sondaż radiozet.pl i Lokalnej Polityki. Adamowicz liderem, kandydat PiS nie wchodzi nawet do II tury

Redakcja
19.10.2018 07:55
Paweł Adamowicz
fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego 18 października przez Instytut Badań Samorządowych na zlecenie radiozet.pl i lokalnapolityka.pl największe szanse na wygraną w Gdańsku ma Paweł Adamowicz. Jednak najważniejsze starcie rozstrzygnie się dopiero w II turze wyborów, w której najprawdopodobniej Adamowicz zmierzy się z Jarosławem Wałęsą. W Gdańsku czeka nas wyrównana rywalizacja w II turze.

Wygrywa Paweł Adamowicz

Mieszkańcy Gdańska zapytani o to, na kogo oddadzą swój głos w najbliższą niedzielę, najczęściej wskazywali urzędującego prezydenta - Pawła Adamowicza, startującego z KWW Pawła Adamowicza Wszystko dla Gdańska (39,63% głosów). Drugie miejsce, z poparciem 28,93% zajął Jarosław Wałęsa z Koalicji Obywatelskiej. Trzeci wynik to Kacper Płażyński z Prawa i Sprawiedliwości z poparciem 21,38% mieszkańców miasta. Na Elżbietę Jachlewską (KWW Ruch Społeczny Lepszy Gdańsk) swój głos oddać chce 1,26% mieszkańców Gdańska. Pozostała trójka uzyskała wynik poniżej 1%: Andrzej Ceynowa (0,94%), Jacek Hołubowski (0,63%) oraz Dorota Maksymowicz-Czapkowska (0,31%).

Tylko 6,92% mieszkańców Gdańska dalej jest niezdecydowanych, na kogo odda swój głos. Szacowana przez IBS frekwencja w Gdańsku to 63,35%. 

Zrzut ekranu 2018-10-18 o 22.28.46

I tura po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych

Po rozdzieleniu odpowiedzi “Nie wiem/Trudno powiedzieć”  (w taki sposób zaprezentowane będą wyniki wyborów) startujący z własnego komitetu Paweł Adamowicz mógłby liczyć na poparcie w wysokości 42,57%. Jarosław Wałęsa (Koalicja Obywatelska) na 31,08% głosów. Trzeci Kacper Płażyński z Prawa i Sprawiedliwości uzyskałby poparcie na poziomie 22,97%. Natomiast na Elżbietę Jachlewską (KWW Ruch Społeczny Lepszy Gdańsk) oddałoby głos 1,35% osób. Pozostała trójka może liczyć na 1,01% (Andrzej Ceynowa), 0,68% (Jacek Hołubowski) oraz 0,34% (Dorota Maksymowicz-Czapkowska) głosów mieszkańców Gdańska. Gdyby wybory zakończyły się takim wynikiem, w Gdańsku z pewnością doszłoby do II tury wyborów, która odbędzie się 4 listopada. Dokładność tego oraz innych badań w Gdańsku będzie można sprawdzić na stronie sprawdzamysondaze.pl po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.

II tura dla Pawła Adamowicza

Faworytem II tury w Gdańsku jest Paweł Adamowicz. Według badania IBS na obecnego prezydenta chce zagłosować 47,08% mieszkańców Gdańska. Jarosław Wałęsa może liczyć na poparcie w wysokości 41,61%. Niezdecydowanych w tym wariancie jest 11,31%.

szablon gdansk II tura

Po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych Paweł Adamowicz otrzymałby w II turze 53,09%, a Jarosław Wałęsa 46,91%, co czyni P. Adamowicza faworytem rywalizacji o fotel prezydenta Gdańska.

Nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych, a wynik wyborów

IBS zapytało gdańszczan, czy nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych Pawła Adamowicza będą miały wpływ na ich decyzję podczas wyborów samorządowych. Wśród badanych 36,80% osób zaznaczyło, iż zdecydowanie nie będzie to miało wpływu, 11,65%, że raczej nie będzie to miało wpływu na to, jak zagłosują. 10,19% respondentów udzieliło odpowiedzi, że raczej będzie to miało wpływ, a dla 30,56% zapytanych osób będzie to miało zdecydowany wpływ na decyzję, jakiej dokonają 21 października. 

IBS zapytało też, czy w przypadku gdyby w nadchodzących wyborach wygrał Paweł Adamowicz, to czy ich zdaniem powinna to być jego ostatnia kadencja na stanowisku prezydenta Gdańska. W tym wypadku 18,37% odpowiedziało, że zdecydowanie nie, a 9,30%, że raczej nie. Z kolei 8,84% badanych udzieliło odpowiedzi, że raczej tak, a 49,88% było zdania, że jeśli P. Adamowicz wygra, to zdecydowanie powinna to być jego ostatnia kadencja. 

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniu 18 października 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=502 pełnoletnich mieszkańców Gdańska. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek. Przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95% maksymalny błąd statystyczny wynosi 4,3%.

Wybory prezydenckie w Gdańsku

Paweł Adamowicz sprawuje już piątą kadencję na stanowisku Prezydenta Gdańska. W ostatnich wyborach samorządowych w 2014 r. pokonał w II turze Andrzeja Jaworskiego z Prawa i Sprawiedliwości stosunkiem 61,25% do 38,75%. We wszystkich poprzednich wyborach samorządowych P. Adamowicz startował z ramienia Platformy Obywatelskiej, jednak teraz Koalicja Obywatelska zdecydowała się na wystawienie do rywalizacji wyborczej Jarosława Wałęsę. P. Adamowicz startuje z własnego komitetu "Wszystko dla Gdańska". W wyborach parlamentarnych w 2015 r. w mieście zwyciężyło PO z wynikiem 34,06%.

I tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, ewentualna II tura odbędzie się 4 listopada. Głosować będzie można od 7:00 do 21:00.