Zamknij

Kielce. Sondaż dla portalu RadioZET.pl i Lokalnej Polityki: będzie II tura, wygrywa Bogdan Wenta

Redakcja
17.10.2018 15:17
Kielce. Sondaż dla portalu RadioZET.pl i Lokalnej Polityki: będzie II tura, wygrywa Bogdan Wenta
fot. Pawel Malecki/East News

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Samorządowych na zlecenie radiozet.pl i lokalnapolityka.pl wynika, że w starciu o fotel prezydenta Kielc będzie potrzebna II tura wyborów. Badanie przeprowadzono 16 października na próbie 504 pełnoletnich mieszkańców miasta. Pierwszą turę wygrywa Bogdan Wenta, który spotka się w II turze z urzędującym prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim.

Wygrywa Bogdan Wenta

 Mieszkańcy Kielc zapytani o to, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory prezydenta miasta odbyły się w najbliższą niedzielę, najczęściej wskazywali startującego z własnego komitetu wyborczego Bogdana Wentę (29,60% głosów). Drugie miejsce z poparciem 27,44% zajął obecny prezydent Kielc – Wojciech Lubawski. Trzecia pozycja to startujący z KWW Wolność w Samorządzie Piotr Liroy-Marzec (14,08%). Na kandydata Koalicji Obywatelskiej Artura Gieradę, swój głos oddać chce 10,11% kielczan. Wyniki kolejnych kandydatów to: 3,97% dla Krzysztofa Adamczyka (Polskie Stronnictwo Ludowe), 3,25% dla Marcina Chłodnickiego (SLD Lewica Razem) oraz 0,72% dla Arkadiusza Jelonka (KWW Bezpartyjni Samorządowcy).

Zobacz także

10,83% mieszkańców Kielc nadal nie wie, na kogo odda swój głos. Szacowana przez IBS frekwencja w Kielcach to 54,96%

I tura po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych

 Po rozdzieleniu odpowiedzi niezdecydowanych “Nie wiem / Trudno powiedzieć”  (w taki sposób zaprezentowane będą wyniki wyborów) Bogdan Wenta (KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty) mógłby liczyć na poparcie w wysokości 33,20%. Wojciech Lubawski (KWW Porozumienie Samorządowe W. Lubawski) otrzymałby 30,77% głosów. Trzeci Piotr Liroy-Marzec uzyskałby poparcie na poziomie 15,79%. Pozostali kandydaci mogą liczyć na: 11,34% (Artur Gierada), 4,45% (Krzysztof Adamczyk), 3,64% (Marcin Chłodnicki) oraz 0,81% (Arkadiusz Jelonek) głosów mieszkańców Kielc.

sondaz1

 Gdyby wybory zakończyły się  takim wynikiem, w Kielcach starcie musiałoby rozstrzygnąć się w II turze, która odbędzie się 4 listopada. Dokładność tego oraz innych badań w Kielcach będzie można sprawdzić na stronie sprawdzamysondaze.pl po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.

 II tura dla Wenty

 Faworytem II tury wyborów w Kielcach jest Bogdan Wenta. Według badania IBS chce na niego zagłosować 55,12% mieszkańców Kielc. Wojciech Lubawski może liczyć  na 38,58% głosów. Niezdecydowanych w tym wariancie jest 6,30%.

sondaz 2

 Po rozliczeniu głosów niezdecydowanych Bogdan Wenta otrzymałby w II turze 58,82%, a Wojciech Lubawski 41,18% co czyni go zdecydowanym faworytem rywalizacji o Kielce i oznaczałoby, że po 4 kadencjach Wojciech Lubawski opuściłby ratusz.

Gdyby w II turze wyborów przeciwko Wojciechowi Lubawskiemu stanął kandydat Koalicji Obywatelskiej Artur Gierada, poparcie dla obecnego prezydenta Kielc wyniosłoby 40,65%, natomiast Artura Gieradę poparłoby 52,03% mieszkańców. W tym wypadku niezdecydowanych jest 7,32%.

Po rozliczeniu głosów niezdecydowanych rezultat Wojciecha Lubawskiego to 43,86%, z kolei Artur Gierada osiągnąłby wynik  56,14%, co dałoby temu kandydatowi zwycięstwo w rywalizacji o fotel prezydenta Kielc.

Zobacz także

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniu 16 października 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=504 pełnoletnich mieszkańców Kielc. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek. Przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95% maksymalny błąd statystyczny wynosi 4,3%.

Wybory prezydenckie w Kielcach

Wojciech Lubawski - Prezydent Kielc od 2002 roku, startujący z KWW Porozumienie Samorządowe ubiega się o piątą kadencję. Cztery lata temu Lubawski zwyciężył w I turze uzyskując 55,69% poparcia, jednak otrzymał 7129 mniej głosów w porównaniu do roku 2010, co oznacza spadek o 16,62%. W 2016 r. odbyło się referendum odwoławcze w Kielcach, jednak zabrakło 11588 głosów, by można je było uznać za ważne. W obecnych wyborach Wojciech Lubawski startuje z oficjalnym poparciem Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. w Kielcach wygrało PiS z wynikiem 35,02% głosów, a na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska z wynikiem 23,89%.

 Wybory samorządowe już 21 października.

RadioZET/JZ