Zamknij

Kraków. Sondaż radiozet.pl i Lokalnej Polityki: Majchrowski nie będzie miał problemów z Wassermann

Redakcja
18.10.2018 10:00
Jacek Majchrowski
fot. M.Lasyk/REPORTER

Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Samorządowych przeprowadzonego 17 października na zlecenie radiozet.pl oraz lokalnapolityka.pl , największe szanse na wygraną w Krakowie ma urzędujący prezydent Jacek Majchrowski. Jeśli dojdzie do II tury wyborów, Majchrowskiemu przyjdzie zmierzyć się z kandydatką Prawa i Sprawiedliwości - Małgorzatą Wassermann.

Mieszkańcy Krakowa zapytani o to, na kogo oddadzą swój głos w najbliższą niedzielę, najczęściej wskazywali obecnego prezydenta - Jacka Majchrowskiego (47,67 % głosów). Drugie miejsce, z poparciem 24,92% zajęła kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Wassermann. Trzeci wynik to Łukasz Gibała (KWW Łukasza Gibały “Kraków dla Mieszkańców”), na którego swój głos oddać chce 17,13% . Na kolejnych miejscach znaleźli się: kandydatka Kukiz’15 Jolanta Gajęcka (1,87%), Daria Gosek-Popiołek z KWW Razem dla Krakowa (1,25%) oraz Konrad Berkowicz (KWW “Nowoczesny Kraków” Konrada Berkowicza) z poparciem 0,93%.

 6,23% mieszkańców Krakowa nadal jest niezdecydowanych, na kogo odda swój głos. Szacowana przez IBS frekwencja w Krakowie to 63,94%.

Kraków - -ba
fot.

Wyniki I tury po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych

Po rozdzieleniu odpowiedzi “Nie wiem / Trudno powiedzieć” (w taki sposób zaprezentowane będą wyniki wyborów) Jacek Majchrowski (KWW Jacka Majchrowskiego Obywatelski Kraków) mógłby liczyć na poparcie w wysokości 50,84%. Poparcie dla Małgorzaty Wassermann wyniosłoby 26,58% głosów. Na Łukasza Gibałę głos oddałoby 18,27% mieszkańców Krakowa. Pozostała trójka kandydatów może liczyć na: 1,99% (Jolanta Gajęcka), 1,33% (Daria Gosek-Popiołek) oraz 0,99% (Konrad Berkowicz).

II tura dla Jacka Majchrowskiego

Faworytem II tury w Krakowie jest Jacek Majchrowski. Według badania IBS chce na niego zagłosować 62,78% mieszkańców. Małgorzata Wassermann może liczyć na 33,34% głosów. Niezdecydowanych w tym wariancie jest 3,88%.

Po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych Jacek Majchrowski otrzymałby w II turze 65,32%, a Małgorzata Wassermann 34,68%, co oznaczałoby dla obecnego prezydenta kolejną, tym razem pięcioletnią kadencję na tym stanowisku.

Dokładność tego oraz innych badań w Krakowie będzie można sprawdzić na stronie sprawdzamysondaze.pl po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych 17 października 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=502 pełnoletnich mieszkańców Krakowa. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek. Przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95% maksymalny błąd statystyczny wynosi 4,3%.

Kraków-II tura
fot.

Wybory prezydenckie w Krakowie

Jacek Majchrowski ubiega się o piątą kadencję w roli włodarza Krakowa. Przed czterema laty, J. Majchrowski, startujący z własnego komitetu, pokonał w II turze swojego kontrkandydata z PiS - Marka Lasotę 58,77% do 41,23%. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. w Krakowie zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,12%. Był to 5 wynik tej partii wśród miast wojewódzkich. Drugie miejsce w Krakowie zajęła Platforma Obywatelska z poparciem 27,59%.

I tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, ewentualna II tura odbędzie się 4 listopada. Głosować będzie można od 7:00 do 21:00.

C