Obserwuj w Google News

Kraków. Sondaż radiozet.pl i Lokalnej Polityki: Majchrowski nie będzie miał problemów z Wassermann

Redakcja
2 min. czytania
18.10.2018 10:00
Zareaguj Reakcja

Jak wynika z sondażu 

 przeprowadzonego 17 października na zlecenie radiozet.pl oraz 

 , największe szanse na wygraną w Krakowie ma urzędujący prezydent Jacek Majchrowski. Jeśli dojdzie do II tury wyborów, Majchrowskiemu przyjdzie zmierzyć się z kandydatką Prawa i Sprawiedliwości - Małgorzatą Wassermann.

Jacek Majchrowski
fot. M.Lasyk/REPORTER

Mieszkańcy Krakowa zapytani o to, na kogo oddadzą swój głos w najbliższą niedzielę, najczęściej wskazywali obecnego prezydenta - Jacka Majchrowskiego (47,67 % głosów). Drugie miejsce, z poparciem 24,92% zajęła kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Wassermann. Trzeci wynik to Łukasz Gibała (KWW Łukasza Gibały “Kraków dla Mieszkańców”), na którego swój głos oddać chce 17,13% . Na kolejnych miejscach znaleźli się: kandydatka Kukiz’15 Jolanta Gajęcka (1,87%), Daria Gosek-Popiołek z KWW Razem dla Krakowa (1,25%) oraz Konrad Berkowicz (KWW “Nowoczesny Kraków” Konrada Berkowicza) z poparciem 0,93%.

 6,23% mieszkańców Krakowa nadal jest niezdecydowanych, na kogo odda swój głos. Szacowana przez IBS frekwencja w Krakowie to 63,94%.

Kraków - -ba
fot.

Wyniki I tury po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych

Po rozdzieleniu odpowiedzi “Nie wiem / Trudno powiedzieć” (w taki sposób zaprezentowane będą wyniki wyborów) Jacek Majchrowski (KWW Jacka Majchrowskiego Obywatelski Kraków) mógłby liczyć na poparcie w wysokości 50,84%. Poparcie dla Małgorzaty Wassermann wyniosłoby 26,58% głosów. Na Łukasza Gibałę głos oddałoby 18,27% mieszkańców Krakowa. Pozostała trójka kandydatów może liczyć na: 1,99% (Jolanta Gajęcka), 1,33% (Daria Gosek-Popiołek) oraz 0,99% (Konrad Berkowicz).

II tura dla Jacka Majchrowskiego

Faworytem II tury w Krakowie jest Jacek Majchrowski. Według badania IBS chce na niego zagłosować 62,78% mieszkańców. Małgorzata Wassermann może liczyć na 33,34% głosów. Niezdecydowanych w tym wariancie jest 3,88%.

Po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych Jacek Majchrowski otrzymałby w II turze 65,32%, a Małgorzata Wassermann 34,68%, co oznaczałoby dla obecnego prezydenta kolejną, tym razem pięcioletnią kadencję na tym stanowisku.

Dokładność tego oraz innych badań w Krakowie będzie można sprawdzić na stronie 

 po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych 17 października 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=502 pełnoletnich mieszkańców Krakowa. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek. Przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95% maksymalny błąd statystyczny wynosi 4,3%.

Kraków-II tura
fot.

Wybory prezydenckie w Krakowie

Jacek Majchrowski ubiega się o piątą kadencję w roli włodarza Krakowa. Przed czterema laty, J. Majchrowski, startujący z własnego komitetu, pokonał w II turze swojego kontrkandydata z PiS - Marka Lasotę 58,77% do 41,23%. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. w Krakowie zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,12%. Był to 5 wynik tej partii wśród miast wojewódzkich. Drugie miejsce w Krakowie zajęła Platforma Obywatelska z poparciem 27,59%.

I tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, ewentualna II tura odbędzie się 4 listopada. Głosować będzie można od 7:00 do 21:00.