Zamknij

Łódź. Sondaż dla radiozet.pl i Lokalnej Polityki: Zdanowska deklasuje konkurencję

Redakcja
17.10.2018 09:00
Hanna Zdanowska
fot. Piotr Kamionka/REPORTER

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w dniach 15-16 października przez  Instytut Badań Samorządowych na zlecenie radiozet.pl i  lokalnapolityka.pl, starcie wyborcze w Łodzi zakończy się sukcesem dla Hanny Zdanowskiej najprawdopodobniej już w I turze. Przewaga, jaką uzyskała nad pozostałymi kandydatami jest ogromna.

Mieszkańcy Łodzi zapytani o to, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory prezydenta miasta odbyły się w najbliższą niedzielę, najczęściej wskazywali obecną prezydent - Hannę Zdanowską, startującą z własnego komitetu (73,05% głosów). Drugie miejsce, z poparciem 17,96% zajął Waldemar Buda - kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Trzeci wynik to Rafał Górski z Kukiz’15 z poparciem 2,48%. Na Agnieszkę Wojciechowską-Van Heukelom (KWW Agnieszki Wojciechowskiej - Bezpartyjni) swój głos oddać chce 0,93% mieszkańców Łodzi, podobnie jak na Krzysztofa Lipczyka (KWW Wolność #MuremZaŁodzią). Natomiast Piotr Misztal (KWW Bezpartyjni-Piotr Misztal) uzyskał 0,62% poparcia, a Janusz Rutkowski (KWW Prawo i Moc) - 0,31%. Z kolei na Urszulę Niziołek-Janiak (KWW Tak!) oraz na Zbigniewa Maurera (KWW Akcja Narodowa) nikt nie zdecydował się oddać głosu. 

Tylko 3,72% mieszkańców Łodzi nadal jest niezdecydowanych, na kogo odda swój głos. Szacowana przez IBS frekwencja w Łodzi to 63,83%.

Zrzut ekranu 2018-10-16 o 22.04.13
fot.

Sprawa wyroku bez znaczenia

IBS zapytało Łodzian jak oceniają wyrok skazujący Prezydent Hannę Zdanowską na karę grzywny i jaki ten wyrok będzie miał wpływ na ich decyzję podczas wyborów samorządowych. Wśród badanych 68,86% osób zaznaczyło, że zdecydowanie nie będzie miał wpływu, 7,99% że raczej nie będzie miał wpływu. Natomiast 4,1% respondentów udzieliło odpowiedzi, iż raczej będzie miał wpływ, 12,91% że zdecydowanie będzie miał wpływ.

Drugie pytanie dotyczyło kwestii czy Hanna Zdanowska powinna objąć urząd Prezydenta Łodzi po wygranych wyborach, pomimo wyroku skazującego ją na karę grzywny. 16,00% odpowiedziało, iż zdecydowanie nie powinna, a 4,21% że raczej nie. Natomiast aż 65,69% odpowiedziało, że zdecydowanie powinna objąć urząd, raczej tak odpowiedziało dodatkowe 9,89% mieszkańców Łodzi.

Wyniki I tury po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych

Po rozdzieleniu odpowiedzi “Nie wiem / Trudno powiedzieć”  (w taki sposób zaprezentowane będą wyniki wyborów) startująca z własnego komitetu Hanna Zdanowska, mogłaby liczyć na poparcie w wysokości 75,90%. Waldemar Buda z PiS na 18,65% głosów. Trzeci Rafał Górski (Kukiz’15) uzyskałby poparcie na poziomie 2,57%. Natomiast na Agnieszkę Wojciechowską-Van Heukelom oraz Krzysztofa Lipczyka oddałoby głos po 0,96% osób. Pozostała czwórka może liczyć na 0,64% (Piotr Misztal), 0,32% (Janusz Rutkowski) oraz po 0% (Urszula Niziołek-Janiak i Zbigniew Maurer) głosów mieszkańców miasta. Gdyby wybory zakończyły się takim wynikiem, w Łodzi nie potrzebna byłaby II tura wyborów. Dokładność tego oraz innych badań w Łodzi będzie można sprawdzić na stronie sprawdzamysondaze.pl po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniach 15-16 października 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=506 pełnoletnich mieszkańców Łodzi. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek. Przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95% maksymalny błąd statystyczny wynosi 4,3%.

Wybory prezydenckie w Łodzi

Hanna Zdanowska rządzi w Łodzi od 2010 roku. W ostatnich wyborach samorządowych z powodzeniem ubiegała się o reelekcję, wygrywając już w I turze z wynikiem 54,08%. H. Zdanowska uzyskała o 46 889 głosów więcej w I turze, niż w 2010 roku. W tegorocznych wyborach Hanna Zdanowska startuje z własnego komitetu, a jej najpoważniejszym kontrkandydatem jest Waldemar Buda z PiS. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. największe poparcie uzyskała Platforma Obywatelska (35,65% głosów), na drugim miejscu było Prawo i Sprawiedliwość (23,90%).

I tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, ewentualna II tura odbędzie się 4 listopada. Głosować będzie można od 7:00 do 21:00.