Obserwuj w Google News

Olsztyn. Sondaż dla radiozet.pl i Lokalnej Polityki: Grzymowicz na czele, ale nie obejdzie się bez II tury

Redakcja
3 min. czytania
10.10.2018 09:00
Zareaguj Reakcja

Z sondażu przeprowadzonego przez  Instytut Badań Samorządowych na zlecenie radiozet.pl i  lokalnapolityka.pl wynika, że w starciu o fotel prezydenta w Olsztynie, będzie potrzebna II tura wyborów. Badanie przeprowadzono w dniach 8-9 października na próbie 504 pełnoletnich mieszkańców miasta. W II turze znajdzie się urzędujący prezydent Piotr Grzymowicz oraz ktoś z dwójki Czesław Małkowski lub Michał Wypij. Aż 20,25% mieszkańców Olsztyna nie wie jeszcze na kogo odda swój głos. 

Piotr Grzymowicz
fot. Artur Szczepański/REPORTER

Mieszkańcy Olsztyna zapytani o to, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory prezydenta miasta odbyły się w najbliższą niedzielę, najczęściej wskazywali urzędującego prezydenta - Piotra Grzymowicza (32,29% głosów). Drugie miejsce, z poparciem 19,30% zajął Czesław Jerzy Małkowski startujący z własnego komitetu. Trzeci wynik to Michał Wypij z komitetu Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 13,92% mieszkańców miasta. Na Monikę Falej (KWW “Wspólny Olsztyn”) swój głos oddać chce 6,33% mieszkańców Olsztyna, a na Beatę Bublewicz (Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska) - 4,11%. Z kolei na kandydata SLD Lewica Razem Krzysztofa Kacprzyckiego zamierza oddać głos 2,22% badanych. Natomiast Andrzej Maciejewski (Kukiz’15) oraz Tomasz Pitura (KWW “Olsztyn Kocham”) otrzymali poniżej 1% poparcia.

20,25% mieszkańców Olsztyna dalej jest niezdecydowanych, na kogo odda swój głos. Szacowana przez IBS frekwencja w Olsztynie to 62,70%. 

Zrzut ekranu 2018-10-09 o 22.56.58
fot.

I tura po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych

Po rozdzieleniu odpowiedzi “Nie wiem / Trudno powiedzieć”  (w taki sposób zaprezentowane będą wyniki wyborów) startujący z własnego komitetu Piotr Grzymowicz mógłby liczyć na poparcie w wysokości 40,47%. Czesław Jerzy Małkowski (KWW Czesława Jerzego Małkowskiego) na 24,21% głosów. Trzeci Michał Wypij z Prawa i Sprawiedliwości uzyskałby poparcie na poziomie 17,46%. Natomiast na Monikę Falej (KWW “Wspólny Olsztyn”) oddałoby głos 7,94% osób. Pozostała czwórka może liczyć na 5,16% (Beata Bublewicz), 2,78% (Krzysztof Kacprzycki), 1,19% (Andrzej Maciejewski) oraz 0,79% (Tomasz Pitura) głosów mieszkańców Olsztyna. Gdyby wybory zakończyły się  takim wynikiem, w Olsztynie starcie musiałoby rozstrzygnąć się w II turze, która odbędzie się 4 listopada. Dokładność tego oraz innych badań w Olsztynie będzie można sprawdzić na stronie sprawdzamysondaze.pl po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniach 8-9 października 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=504 pełnoletnich mieszkańców Olsztyna. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek. Przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95% maksymalny błąd statystyczny wynosi 4,3%.

Dwa warianty II tury

Faworytem II tury wyborów jest obecny prezydent Piotr Grzymowicz. Jeżeli w II turze wyborów spotkałby się z Czesławem Małkowskim, obecnemu prezydentowi przypadnie 58,00% głosów, a Czesławowi Małkowskiemu 28,63%. Niezdecydowanych w tym wariancie jest 13,33%. Gdyby z Piotrem Grzymowiczem w II turze znalazł się kandydat Prawa i Sprawiedliwości, wówczas Piotr Grzymowicz mógłby liczyć na 63,95% a Michał Wypij  na 20,07%. Przy tym scenariuszu niezdecydowanych jest 15,98%. 

Wybory prezydenckie w Olsztynie

Piotr Grzymowicz w 2014 r. pokonał w II turze Czesława Małkowskiego zaledwie o 0,94 p.p. Był to trzeci najbardziej wyrównany wynik spośród wszystkich miast prezydenckich i najbardziej wyrównany wśród miast wojewódzkich. Włodarz Olsztyna znalazł się także w gronie 10 prezydentów z największym spadkiem poparcia w I turze wyborów. P. Grzymowicz uzyskał w I turze o 6500 głosów głosów mniej niż w 2010 r. To spadek o 29,36%. W nadchodzących wyborach prezydent Olsztyna stara się o swoją czwartą kadencję. W 2015 r. w wyborach parlamentarnych w Olsztynie wygrała Platforma Obywatelska z wynikiem 31,38%.

I tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, ewentualna II tura odbędzie się 4 listopada. Głosować będzie można od 7:00 do 21:00.