Zamknij

Słupsk. Kandydatka Biedronia o krok od wygranej w I turze [Sondaż radiozet.pl i Lokalnej Polityki]

Redakcja
11.10.2018 09:00
Krystyna Danilecka-Wojewódzka
fot. Lukasz Capar/Polska Press/East News

Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Samorządowych przeprowadzonego w dniach 9-10 października na zlecenie radiozet.pl oraz lokalnapolityka.pl, największe szanse na wygraną w Słupsku ma Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Popierana przez Roberta Biedronia, obecna wiceprezydent miasta, mogłaby nawet wygrać w I turze. Gdyby jednak doszło do dogrywki, to zacięty bój w II turze stoczyłaby z Beatą Chrzanowska (KO) lub Anną Mrowińską (PiS).

Wygrywa Krystyna Danilecka-Wojewódzka

Mieszkańcy Słupska zapytani o to, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory prezydenta miasta odbyły się w najbliższą niedzielę, najczęściej wskazywali obecną wiceprezydent Krystynę Danilecką-Wojewódzką (45,48% głosów). Drugie miejsce, z poparciem 17,73% zajęła Beata Chrzanowska z Koalicji Obywatelskiej. Trzecie miejsce z bardzo podobnym wynikiem, uzyskała Anna Mrowińska z Prawa i Sprawiedliwości  - 17,39% głosów. Na Mirosława Betkowskiego (KW Słupskie Porozumienie Obywatelskie) swój głos oddać chce 3,34% mieszkańców Słupska, a na Rafała Kobusa z SLD Lewica Razem 0,68%. 

15,38% słupszczan dalej jest niezdecydowanych, na kogo odda swój głos. Szacowana przez IBS frekwencja w Słupsku wynosi 59,80%.

szablon slupsk

I tura po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych

Po rozdzieleniu odpowiedzi “Nie wiem / Trudno powiedzieć”  (w taki sposób zaprezentowane będą wyniki wyborów) Krystyna Danilecka-Wojewódzka, mogłaby liczyć na poparcie w wysokości 53,75% i tym samym zapewnić sobie wygraną już w I turze. Natomiast Beata Chrzanowska z Koalicji Obywatelskiej może liczyć na 20,95% głosów. Trzecia Anna Mrowińska z Prawa i Sprawiedliwości uzyskałby poparcie na poziomie 20,55%. Pozostała dwójka może liczyć na 3,95% (Mirosław Betkowski) oraz 0,80% (Rafał Kobus) głosów mieszkańców Słupska. 

Gdyby wybory zakończyły się z takim wynikiem, to nie doszłoby do II tury, jednak trzeba mieć na uwadze, że próg został tylko nieznacznie przekroczony, więc Danilecka-Wojewódzka może się spotkać w II turze z Chrzanowską lub Mrowińską. Dokładność tego oraz innych badań w Słupsku będzie można sprawdzić na stronie sprawdzamysondaze.pl po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniach 9-10 października 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=500 pełnoletnich mieszkańców Słupska. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek. Przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95% maksymalny błąd statystyczny wynosi 4,3%.

Wybory prezydenckie w Słupsku

Obecnym prezydentem Słupska jest Robert Biedroń który 3 września ogłosił, że nie będzie ubiegać się o reelekcję. Była to jego pierwsza kadencja na tym stanowisku, w wyborach w 2014 roku pokonał Zbigniewa Konwińskiego z wynikiem 57,08% do 42,94%. Z poparciem Roberta Biedronia startuje obecna wiceprezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka, która startowała już w wyborach na prezydenta Słupska w 2010 r. i przegrała wówczas różnicą 1,08 p.p. w II turze wyborów z kandydatem SLD, Maciejem Kobylińskim. Wybory do Parlamentu w 2015 roku wygrała w Słupsku Platforma Obywatelska z wynikiem 34,26% głosów. 

I tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, ewentualna II tura odbędzie się 4 listopada. Głosować będzie można od 7:00 do 21:00.