Zamknij

Sondaż prezydencki radiozet.pl i Lokalnej Polityki: Białystok dla Tadeusza Truskolaskiego

Redakcja
09.10.2018 09:00
Tadeusz Truskolaski
fot. Paweł Polecki/REPORTER

Sondaż Instytutu Badań Samorządowych na zlecenie radiozet.pl i lokalnapolityka.pl wskazuje urzędującego prezydenta Białegostoku jako zdecydowanego faworyta zbliżających się wyborów prezydenckich. Badanie przeprowadzono 8 października na próbie 500 pełnoletnich mieszkańców miasta. Gdyby takie wyniki utrzymały się do 21 października, nie byłoby potrzebne przeprowadzenie II tury wyborów. 

Wygrywa Tadeusz Truskolaski

Mieszkańcy Białegostoku zapytani o to, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory prezydenta miasta odbyły się w najbliższą niedzielę, najczęściej wskazywali urzędującego prezydenta Tadeusza Truskolaskiego (56,24% głosów). Drugie miejsce, z poparciem 16,80% zajął Jacek Żalek, startujący jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Trzeci wynik Tadeusza Arłukowicza z KWW “Białystok na tak” to poparcie 9,38% mieszkańców miasta. Na Katarzynę Sztop-Rutkowską (KWW Inicjatywa dla Białegostoku) swój głos oddać chce 3,52% mieszkańców Białegostoku. Z kolei na kandydata KWW “Spoza Sitwy” Stanisława Bartnika nie zdecydował się głosować żaden z białostoczan przepytanych w sondażu. 

14,06% mieszkańców Białegostoku dalej jest niezdecydowanych, na kogo odda swój głos. Szacowana przez IBS frekwencja w Białymstoku to 51,20%.

Zrzut ekranu 2018-10-08 o 23.35.20
fot.

I tura po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych

Po rozdzieleniu odpowiedzi “Nie wiem / Trudno powiedzieć”  (w taki sposób zaprezentowane będą wyniki wyborów) startujący z Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Truskolaski mógłby liczyć na poparcie 65,45% mieszkańców Białegostoku. Wynik Jacka Żalka z PiSu to 19,55% głosów. Trzeci w kolejności, Tadeusz Arłukowicz uzyskałby poparcie na poziomie 10,91%. Katarzyna Sztop-Rutkowska może liczyć na 4,09% głosów mieszkańców Białegostoku. 

Gdyby wybory zakończyły się z takim wynikiem, w Białymstoku nie byłoby konieczności przeprowadzania II tury wyborów. Dokładność tego oraz innych badań w Białymstoku będzie można sprawdzić na stronie sprawdzamysondaze.pl po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniu 8 października, metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=500 pełnoletnich mieszkańców Białegostoku. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek. Przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95% maksymalny błąd statystyczny wynosi 4,3%.

Wybory prezydenckie w Białymstoku

Tadeusz Truskolaski ubiega się obecnie o 4. kadencję na stanowisku prezydenta Białegostoku. W 2010 wygrał w I turze wyborów, osiągając rezultat 68,53%. Cztery lata temu w Białymstoku doszło do II tury wyborów, w której startujący z własnego komitetu wyborczego T. Truskolaski pokonał kandydata Prawa i Sprawiedliwości, Jana Dobrzyńskiego z wynikiem 63,76% do 36,24%. Tym razem Tadeusz Truskolaski startuje jako kandydat Koalicji Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. w mieście zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 37,77%.

I tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, ewentualna II tura odbędzie się 4 listopada. Głosować będzie można od 7:00 do 21:00.