Zamknij

Sondaż prezydencki radiozet.pl i Lokalnej Polityki: W Lublinie bez drugiej tury

Redakcja
08.10.2018 09:00
Krzysztof Żuk
fot. Krzysztof Radzki/East News

Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Samorządowych przeprowadzonego 5 października na zlecenie radiozet.pl i portalu Lokalna Polityka, starcie o fotel prezydenta Lublina może zakończyć się już w I turze głosowania.

Wygrywa Krzysztof Żuk

Mieszkańcy Lublina zapytani o to, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory prezydenta miasta odbyły się w najbliższą niedzielę, najczęściej wskazywali urzędującego prezydenta Krzysztofa Żuka (59,46% głosów). Drugie miejsce, z poparciem 24,32% zajął Sylwester Tułajew startujący jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Pozostali kandydaci, którzy będą ubiegać się o prezydenturę w Lublinie, nie przekroczyli 2% poparcia. Trzeci wynik Mariana Kowalskiego z KWW “My z Lublina” to poparcie 1,35% mieszkańców miasta. Na Jakuba Kuleszę (KWW Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie) swój głos oddać chce 1,01% lublinian, na Magdalenę Długosz (KWW Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski) 0,68%, a Joanna Kunc z KWW Joanna Kunc WIS Lublin Kornel Morawiecki uzyskała poparcie na poziomie 0,34%.

12,84% mieszkańców Lublina nadal jest niezdecydowanych, na kogo oddadzą swój głos. 

Szacowana przez IBS frekwencja w Lublinie to 58,27%.

lublin
fot.

I tura po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych

Po rozdzieleniu odpowiedzi niezdecydowanych “Nie wiem / Trudno powiedzieć”  (w taki sposób zaprezentowane będą wyniki wyborów) startujący z własnego komitetu Krzysztof Żuk mógłby liczyć na poparcie w wysokości 68,22%. Sylwester Tułajew z PiS na 27,90% głosów. Trzeci Marian Kowalski uzyskałby poparcie na poziomie 1,55%. Pozostali kandydaci mogą liczyć na 1,16% (Jakub Kulesza), 0,78% (Magdalena Długosz) i 0,39% (Joanna Kunc) głosów mieszkańców Lublina. 

Gdyby wybory zakończyły się z takim wynikiem, w Lublinie nie byłaby potrzebna II tura. Dokładność tego oraz innych badań przeprowadzanych w Lublinie będzie można sprawdzić na stronie  sprawdzamysondaze.pl po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniu 5 października 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=504 pełnoletnich mieszkańców Lublina. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek. Przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95% maksymalny błąd statystyczny wynosi 4,3%.

Wybory prezydenckie w Lublinie

Krzysztof Żuk rządzi w Lublinie od 2010 r. Pokonał wówczas w II turze wyborów kandydata Prawa i Sprawiedliwości, Lecha Sprawkę otrzymując 54,65% głosów. W 2014 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, wygrywając wybory już w I turze z wynikiem 60,13% Obecnie K. Żuk ubiega się o 3 kadencję, startując tym razem z własnego komitetu. Lublin jest jednym z 19 miast prezydenckich, w których Prawo i Sprawiedliwość otrzymało ponad 40% (40,84%) poparcia w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Wśród miast powyżej 200 tys. mieszkańców tylko w Lublinie i Radomiu PiS uzyskało wynik powyżej 40%. 

I tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, ewentualna II tura odbędzie się 4 listopada. Głosować będzie można od 7:00 do 21:00.