Zamknij

Sondaż radiozet.pl i Lokalnej Polityki. Katowice dla Marcina Krupy

Redakcja
12.10.2018 09:00
Marcin Krupa
fot. Tomasz Kawka/East News

Jak wynika z sondażu  Instytutu Badań Samorządowych przeprowadzonego w dniach 9-10 października na zlecenie radiozet.pl i portalu  lokalnapolityka.pl, starcie o fotel prezydenta Katowic może zakończyć się już w I turze głosowania. Liderem badania jest obecnie urzędujący prezydent tego miasta Marcin Krupa.

Wygrywa Marcin Krupa

Mieszkańcy Katowic zapytani o to, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory prezydenta miasta odbyły się w najbliższą niedzielę, najczęściej wskazywali obecnego prezydenta Marcina Krupę (48,12% głosów). Drugie miejsce z poparciem 16,49% zajął Jarosław Makowski z Koalicji Obywatelskiej. Na kolejnej pozycji znalazła się kandydatka KW Śląskiej Partii Regionalnej Ilona Kanclerz (6,53% głosów). Poparcie dla Jarosława Gwizdaka (KW “Prawo do Katowic”) zadeklarowało 4,81% katowiczan. Na Adama Słomkę (KWW Konfederacja - Ruch Kontroli Władzy) swój głos oddać chce 1,03% mieszkańców, na Jakuba Klausa (KW Ruch Narodowy RP) 0,69% a na Mirosława Korbasiewicza (KW Stronnictwa Pracy) 0,34%. 

21,99% mieszkańców Katowic nie jest zdecydowanych, kogo poprze w nadchodzących wyborach. Szacowana przez IBS frekwencja w Katowicach wynosi 57,51%.

szablon katowice
fot.

I tura po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych

Po rozdzieleniu odpowiedzi “Nie wiem / Trudno powiedzieć”  (w taki sposób zaprezentowane będą wyniki wyborów) startujący z własnego komitetu wyborczego Marcin Krupa mógłby liczyć na poparcie w wysokości 61,67% i tym samym zapewnić sobie wygraną już w I turze wyborów. Na drugiej pozycji z wynikiem 21,15% znalazłby się kandydat Koalicji Obywatelskiej Jarosław Makowski. Trzecia Ilona Kanclerz z KW Śląskiej Partii Regionalnej uzyskałaby poparcie rzędu 8,37%. Wyniki, jakie uzyskaliby pozostali kandydaci to: 6,17% (Jarosław Gwizdak), 1,32% (Adam Słomka), 0,88% (Jakub Klaus) oraz 0,44% (Mirosław Korbasiewicz).

Dokładność tego oraz innych badań w Katowicach będzie można sprawdzić na stronie sprawdzamysondaze.pl po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniach 9-10 października 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=506 pełnoletnich mieszkańców Katowic. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek. Przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95% maksymalny błąd statystyczny wynosi 4,3%.

Zobacz także

Wybory prezydenckie w Katowicach

Marcin Krupa ubiega się o swoją drugą kadencję jako Prezydent Katowic. W 2014 r. startował w wyborach z poparciem prezydenta Piotra Uszoka. M. Krupa pokonał wówczas w II turze kandydata Prawa i Sprawiedliwości, Andrzeja Sośnierza 71,31% do 28,69%. Obecnie prezydent startuje z własnego komitetu wyborczego z oficjalnym poparciem Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. w Katowicach wygrała Platforma Obywatelska z wynikiem 31,11% głosów, wyprzedzając PiS o 2,05 p.p.

I tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, ewentualna II tura odbędzie się 4 listopada. Głosować będzie można od 7:00 do 21:00.