Najnowszy sondaż CBOS. PiS notuje spadek, ale wygrywa wybory do sejmików

Redakcja
17.10.2018 17:18
Jarosław Kaczyński
fot. Jan BIELECKI/East News

Wybory samorządowe 2018. 29 proc. respondentów w wyborach do sejmików województw zagłosowałoby na PiS, Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska uzyskałby 16 proc., PSL i Bezpartyjni Samorządowcy zdobyliby po 7 proc; a Kukiz'15 - 5 proc. - wynika z październikowego sondażu CBOS. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Badania preferencji wyborczych w wyborach do sejmików województw dotyczyło komitetów wyborczych zarejestrowanych w całym kraju.

Na najwięcej mandatów w sejmikach województw mógłby liczyć PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem). Poparcie dla tego ugrupowania wynosi w sondażu 29 proc. i jest o 5 pkt. proc. mniejsze niż we wrześniu.

Na Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska głosowałoby 16 proc. respondentów - o 1 pkt proc. więcej niż we wrześniowym sondażu.

Zobacz także

Po 7 proc. otrzymali PSL i Bezpartyjni Samorządowcy (oba ugrupowania odnotowały wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu z ub. miesiącem); 5 proc. poparcie odnotował Kukiz'15 (spadek o 3 pkt proc. w porównaniu z sondażem z września). Na kolejnych miejscach uplasowały się: SLD Lewica Razem z 3 proc. głosów (bez zmian), Komitet Wyborczy Wyborców Wolność w Samorządzie z 2 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) Partia Razem, Ruch Narodowy i Partia Zielonych, które według sondażu mają po 1 proc. poparcia. Inny komitet wyborczy wskazało 1 proc. badanych. 27 proc. respondentów - o 1 pkt proc. mniej niż w badaniu z ubiegłego miesiąca - udzieliło odpowiedzi: "trudno powiedzieć".

Wybory 2018 - sondaż CBOS

cbos

Z sondażu CBOS wynika, że do lokali wyborczych zamierza się udać 80 proc. uprawnionych do głosowania, czyli o 6 punktów procentowych więcej niż w poprzednim badaniu. 64 proc. z nich deklaruje, że na pewno weźmie udział w wyborach, a 16 proc. wybrało opcję "raczej wezmę w nich udział". Deklarację, że na pewno nie weźmie udziału w wyborach złożyło 6 proc., 3 proc. - że raczej nie weźmie udziału, a 11 proc. - że jeszcze nie wie, czy weźmie udział w wyborach.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4–11 października 2018 roku na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wybory samorządowe 2018 już 21 października. Druga tura – 4 listopada. 

RadioZET.pl/PAP/DG