Zamknij

Warszawa. Sondaż dla radiozet.pl i Lokalnej Polityki: Trzaskowski wygra w I turze?

Redakcja
19.10.2018 20:00
Patryk Jaki Rafał Trzaskowski
fot. East News

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego 19 października przez Instytut Badań Samorządowych na zlecenie radiozet.pl i lokalnapolityka.pl największe szanse na wygraną w Warszawie ma kandydat Koalicji Obywatelskiej - Rafał Trzaskowski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wybory 2018 w Warszawie. Wygrywa Trzaskowski 

Mieszkańcy Warszawy zapytani o to, na kogo oddadzą swój głos w najbliższą niedzielę, najczęściej wskazywali Rafała Trzaskowskiego (49,52% głosów). Drugie miejsce, z poparciem 33,23% zajął Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości. Trzeci wynik Andrzeja Rozenka z SLD Lewica Razem to poparcie 2,72% mieszkańców miasta. Na Jana Śpiewaka (KWW Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa) swój głos oddać chce 2,36% mieszkańców Warszawy. Wyniki pozostałych kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta stolicy to: 2,25% Marka Jakubiaka (Kukiz'15), 1,52% Justyny Glusman (KWW Miasto jest Nasze - Ruchy Miejskie), 0,92% Jacka Wojciechowicza (KWW Jacka Wojciechowicza Akcja Warszawa), 0,62% Piotra Ikonowicza (KWW Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza), 0,51% Sławomira Antonika (KWW Bezpartyjni Samorządowcy), 0,49% Janusza Korwin-Mikke (Wolność w Samorządzie). Jakub Stefaniak (PSL), Krystyna Krzekotowska (Światowy Kongres Polaków) oraz Paweł Tanajno (Odkorkujemy Warszawę. RiGCz. Tanajno. Hawajska+) otrzymali po 0,21% głosów mieszkańców Warszawy. Ostatni Jan Potocki (KW II Rzeczpospolita Polska) uzyskał poparcie na poziomie 0,17%.

Tylko 5,06% warszawiaków dalej jest niezdecydowanych, na kogo odda swój głos. Szacowana przez IBS frekwencja w Warszawie to 61,33%.

sondaż1
fot.

I tura po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych

Po rozdzieleniu odpowiedzi “Nie wiem / Trudno powiedzieć”  (w taki sposób zaprezentowane będą wyniki wyborów) kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski mógłby liczyć na poparcie w wysokości 52,15%, Patryk Jaki z PiS na 35,01% głosów. Trzeci Andrzej Rozenek osiągnąłby wynik 2,86%. Pozostali kandydaci mogą liczyć na: 2,49% (Jan Śpiewak), 2,37% (Marek Jakubiak), 1,60% (Justyna Glusman), 0,97% (Jacek Wojciechowicz), 0,65% (Piotr Ikonowicz), 0,54% (Sławomir Antonik), 0,52% (Janusz Korwin-Mikke), 0,22% (Jakub Stefaniak, Krystyna Krzekotowska i Paweł Tanajno) oraz 0,18% (Jan Potocki) głosów mieszkańców Warszawy.

Zobacz także

Gdyby wybory zakończyły się z takim wynikiem, w Warszawie nie byłoby potrzeby przeprowadzania II tury, a wybory zakończyłyby się zwycięstwem kandydata Koalicji Obywatelskiej - Rafała Trzaskowskiego. Należy pamiętać, że błąd statystyczny w tym przypadku wynosi 3,1%.

Dokładność tego oraz innych badań w Warszawie będzie można sprawdzić na stronie sprawdzamysondaze.pl po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.

II tura dla Rafała Trzaskowskiego

Jeśli dojdzie do II tury faworytem w Warszawie będzie  Rafał Trzaskowski. Według badania IBS chce na niego zagłosować 62,23% mieszkańców Warszawy. Patryk Jaki może liczyć na 36,02% głosów. Niezdecydowanych w tym wariancie jest tylko 1,75%.

Po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych Rafał Trzaskowski otrzymałby w II turze 63,34%, a Patryk Jaki 36,66%.

sondaż2
fot.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniu 19 października 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=1019 pełnoletnich mieszkańców Warszawy. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek. Przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95% maksymalny błąd statystyczny wynosi 3,1%.

Wybory prezydenckie w Warszawie

Od 2006 roku prezydentem stolicy jest Hanna Gronkiewicz-Waltz z PO. W ostatnich wyborach wygrała w II turze z Jackiem Sasinem, kandydatem PiS 58,64% do 41,36%.  W wyborach parlamentarnych w 2015 roku w Warszawie zwyciężyła PO z wynikiem 29,23%. PiS otrzymał 29,19% głosów. Na trzecim miejscu znalazła się Nowoczesna Ryszarda Petru z wynikiem 14,18%. W Warszawie starcie rozegra się między dwoma głównymi konkurentami — Rafałem Trzaskowskim i Patrykiem Jakim.

RadioZET.pl/DG