Zamknij

Nowa dzielnica, kolejne linie metra i odbudowa Pałacu Saskiego. Jaki pokazał program dla stolicy

Redakcja
22.09.2018 20:05
Wybory 2018. Konwencja PiS w Warszawie. Patryk Jaki pokaał program
fot. PAP/Jacek Turczyk

Podczas konwencji samorządowej PiS w Warszawie swój program wyborczy zaprezentował kandydat partii rządzącej na prezydenta stolicy Patryk Jaki. - Takiego człowieka potrzebuje Warszawa - mówił o nim prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński. Poparcia Jakiemu udzielił na konwencji m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Podczas swojego wystąpienia lider PiS nawiązywał do osoby kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego. Podkreślił, że jest to człowiek "gigantycznej energii, ogromnej pomysłowości i taki, który w różnych dziedzinach potrafi realizować to, co zamierzył".

Kaczyński i Morawiecki chwalili Jakiego

- Takiego człowieka potrzebuje Warszawa - oświadczył Kaczyński. - Człowieka wielkiego planu dla Warszawy, bo Polska zasługuje w końcu, aby mieć wielką stolicę. Dobrze zorganizowaną, przystosowaną do potrzeb mieszkańców, służącą także wszystkim tym celom, z którymi związana jest stołeczność, a przede wszystkim piękną - zaznaczył.

Zobacz także

Poparcie Jakiemu udzielił na konwencji premier Mateusz Morawiecki.

W jego ocenie warszawskie przywództwo potrzebuje "człowieka z charakterem, charakternego". - I takim człowiekiem jest Patryk Jaki - powiedział premier. Zdaniem szefa rządu Patryk Jaki jest "człowiekiem, który walczy o uczciwość, o uczciwą Warszawę".

Nawiązując do afery reprywatyzacyjnej premier podkreślił, że kandydat PiS konsekwentnie dąży do wyjawienia prawdy. - Mówimy czasami, słusznie, że Patryk Jaki jest naszym szeryfem w Warszawie, że już dużo dobrego zrobił, mimo że jeszcze nie został prezydentem Warszawy - dodał Morawiecki.

Premier zaznaczył, że w przeszłości bardzo kochał westerny i wiele ich w przeszłości obejrzał. - Widzę Johna Wayne w nim. Był Lucky Luke, będzie Lucky Jaki - dodał.

Jaki zaatakował Trzaskowskiego

- Warszawa ma ciągle niewykorzystany potencjał, dlatego chcemy, żeby powstała "dzielnica przyszłości" wokół Wisły, w której będą najniższe podatki dla innowacji - zapowiedział podczas konwencji regionalnej PiS w Warszawie kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta miasta Patryk Jaki.

- Chcemy, żeby powstała "dzielnica przyszłości", w której będą najniższe podatki dla innowacji w tej części Europy. To będzie dzielnica, która będzie stanowiła o sile gospodarki Warszawy jeszcze na wiele lat - oświadczył Jaki. Podkreślił też, że "Warszawa ma ciągle duży, niewykorzystany potencjał".

Zobacz także

Patryk Jaki ocenił, że jego kontrkandydat z Koalicji Obywatelskiej - Rafał Trzaskowski - nie ma żadnego programu, ani pomysłu na rozwój Warszawy.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy zauważył również, że Warszawa nie ma ani jednej pełnej obwodnicy, a zasługuje na dwie obwodnice.

- Chcemy podjąć zobowiązanie, jeżeli zostanę prezydentem m.st. Warszawy, to we współpracy z rządem, który wreszcie porządnie się za to zabrał, Warszawa będzie miała wreszcie porządne obwodnice, na które już dawno zasługuje - zapowiedział Jaki.

Mówił, że w porównaniu z innymi stolicami państwa z Europy środkowowschodniej Warszawa ma mniej kilometrów metra.

- Wybudujemy trzecią i czwartą linie metra w przeciągu dwóch kadencji - zadeklarował Jaki. Zapowiedział także inwestycje w trasy tramwajowe. Przekonywał, że Warszawa nie wykorzystuje zasobów związanych z infrastrukturą kolejową i nie powstał nawet plan stworzenia "ringu" kolejowego wokół Warszawy.

Kandydat PiS popiera budowę nowego lotniska

Jaki zwrócił uwagę, że w ostatnim roku ruch na lotnisku na Okęciu wzrósł o 26 proc.

Zobacz także

- Lotnisko Chopina jest praktycznie całkowicie zakorkowane, a w kolejnych latach będzie coraz gorzej. Nie ma też możliwości w tej chwili, aby Okęcie rozbudować. My stoimy przed wyzwaniem: jeśli chcemy, aby Warszawa się rozwijała, jeżeli chcemy, żeby Warszawa była silnym ośrodkiem biznesowym, to musimy budować Centralny Port Komunikacyjny - ocenił.

Budowę 50 nowych żłobków i przedszkoli w Warszawie obiecał podczas regionalnej konwencji samorządowej PiS kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydent stolicy Patryk Jaki.Według Jakiego koszt budowy modułowego żłobka to ok. 4 mln zł. Ocenił, że część z nich można stworzyć w obecnych pustostanach.

Patryk Jaki odnosząc się do kwestii inwestycji i reprywatyzacji w stolicy powiedział, że "Warszawa w przeciągu ostatnich 12 lat wydała na wszystkie inwestycje, ponad 23 mld zł".

- Jednocześnie w tym samym okresie wydano najdroższe grunty w tej części Europy, często grunty niezabudowane, które gdyby sprzedać, to są czyste pieniądze, które wracają do miasta. W tym samym czasie wydano około 4 tys. decyzji reprywatyzacyjnych, to jest nawet 4,5 tys. w dłuższym okresie czasu, gdyby policzyć całe rządy Platformy Obywatelskiej - zwrócił uwagę Jaki.

Zobacz także

Poinformował, że jego ugrupowanie przygotowało raport, który ma być opublikowany na początku października, o tym, ile Warszawa straciła na reprywatyzacji.

Jaki o Pałacu Saskim

- Ile te wszystkie nieruchomości, które oddano grupom przestępczym, ile to wszystko kosztowało, ile Warszawa mogłaby mieć pieniędzy na rozwój, gdyby nie złodziejska reprywatyzacja - dodał.

- Chciałbym też wrócić do idei odbudowy Placu Piłsudskiego, będziemy chcieli odbudować Pałac Saski - zapowiedział Jaki.

Zadeklarował również, że zadba o powstańców warszawskich. - To jest szczególne zobowiązanie naszego miasta, żeby o nich zadbać. Będziemy chcieli wprowadzić transport dedykowany, specjalny pod dom powstańców warszawskich, będzie przyjeżdżał specjalny transport. Jak powstaniec warszawski będzie chciał dostać się do lekarza, albo pojechać do szkoły opowiedzieć, jak było podczas Powstania Warszawskiego, miasto to bierze na siebie - zapowiedział polityk.

Na sobotniej konwencji głos zabrał również Piotr Guział, który w ostatnich dniach zrezygnował ze startu w wyborach na prezydenta stolicy i dołączył do sztabu Jakiego. W przypadku wygranej kandydata PiS ma on objąć funkcję wiceprezydenta miasta.

Przed warszawskim klubem Palladium, gdzie odbywała się konwencja PiS, zebrała się grupa protestujących przeciwko partii rządzącej. Policjanci kordonem oddzielali ich od polityków partii rządzącej.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, a druga - 4 listopada.

RadioZET.pl/PAP/PTD