Zamknij

Skradziono prawie 400 kart do głosowania. Policja bada sprawę

Redakcja
23.10.2018 11:40
Głosowanie
fot. Wojciech Stróżyk/Reporter/East News

Policja w Olsztynie wyjaśnia sprawę kradzieży 399 kart do głosowania w wyborach na prezydenta miasta. Jak poinformowano, zabezpieczono w tej sprawie nagrania z monitoringu i przesłuchano komisję wyborczą, ale na razie nie wniosło to nic do sprawy.

Rzecznik prasowy olsztyńskiej policji Rafał Prokopczyk poinformował, że sprawa kradzieży kart do głosowania jest wyjaśniania, ale na razie bez rezultatu.

Policja wyjaśnia sprawę

– Przesłuchano w tej sprawie wszystkich członków komisji wyborczej, w której miało dojść do kradzieży kart, ale nie wyjaśniło to sprawy. W samym lokalu wyborczym nie było monitoringu, dlatego zabezpieczyliśmy monitoring z pobliskich skrzyżowań – powiedział Prokopczyk.

Zobacz także

Brak 399 kart do głosowania zauważono w komisji wyborczej przy ul. Warszawskiej w niedzielne popołudnie. Przewodnicząca miała zauważyć, że „kupka z kartami jest podejrzanie mała”, a po przeliczeniu kart okazało się, że brakuje blisko 400 z nich do głosowania na prezydenta miasta. Ponieważ istniała obawa, że zabraknie kart wyborczych, do tego lokalu dowieziono dodatkowe. Tych zaginionych do dziś nie odnaleziono.

– Ale wiemy, że nie zostały one wrzucone nigdzie do urny, bo żadna komisja nie stwierdziła, że wyjęła z urny za dużo kart w stosunku to kart, które w danym lokalu wydano – powiedział Prokopczyk.

Grzymowicz i Małkowski w II turze

Do drugiej tury wyborów na prezydenta Olsztyna weszli obecny prezydent Piotr Grzymowicz i Czesław Jerzy Małkowski. Obu kandydatów różniły 2293 głosy. Mirosław Gornowicz ze sztabu Grzymowicza powiedział, że „nie jest rozważana możliwość protestu wyborczego”. – Te 400 głosów nie miało raczej wpływu na wynik wyborczy, więc nie będziemy raczej protestować – przyznał Gornowicz.

Zobacz także

Monika Rogińska-Stanulewicz ze sztabu Małkowskiego powiedziała, że „rozważają możliwość protestu”. – Analizujemy różne opcje i warianty, bo dopiero od wieczora w poniedziałek znamy wynik wyborów. Pewnie do końca dnia podejmiemy decyzję – dodała.

RadioZET.pl/PAP/MP