Obserwuj w Google News

Uwaga na smog w Krakowie. W tych rejonach miasta jest najgorzej

2 min. czytania
06.12.2023 12:38
Zareaguj Reakcja

W środę 6 grudnia mieszkańcy Krakowa i Małopolski muszą liczyć się z bardzo złą jakością powietrza. Od rana do północy obowiązuje 1. i 2. stopień zagrożenia. Wszystko z powodu mroźnego powietrza i braku jakichkolwiek podmuchów wiatru.

Kraków w smogu
fot. East News/Szymon Blik/REPORTER

W środę w Krakowie i wielu regionach Małopolski mieszkańcy oddychają bardzo złym powietrzem. Do północy w Krakowie i w większości powiatów obowiązuje 2. lub 1. stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ostrzegł o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 ze względu na zwiększoną emisję zanieczyszczeń oraz niekorzystne warunki meteorologiczne.

Powietrze w Krakowie. Gdzie jest najgorzej?

Urząd Marszałkowski wydał ostrzeżenie o ryzyku wysokiego zanieczyszczenia powietrza. Obowiązuje 2. stopień (kod pomarańczowy) zagrożenia dla miasta Krakowa oraz powiatu nowotarskiego, wadowickiego i wielickiego.

Aktualnie w Krakowie najgorsze powietrze jest w rejonie:

  • Alei Trzech Wieszczów (normy PM10 przekroczone o 300 proc.)
  • ul. Bulwarowej (normy PM10 przekroczone o 300 proc.)
  • ul. Wielickiej oraz osiedli Nowy Bieżanów, Nowy Prokocim, Na Kozłówce (normy PM10 przekroczone o ok. 250 proc.).

1. stopień (kod żółty) zagrożenia ustanowiony został dla powiatu krakowskiego, bocheńskiego, miechowskiego, nowosądeckiego, proszowickiego i suskiego.

Redakcja poleca

2. stopień zagrożenia smogiem. Czego nie robić?

W czasie obowiązywania ostrzeżenia 2. stopnia należy ograniczyć aktywność fizyczną poza domem. Kod pomarańczowy oznacza też zakaz opuszczania budynków przez osoby chore, m.in. na astmę, a także seniorów i dzieci. Uczniowie szkół i przedszkoli oraz podopieczni placówek opiekuńczych nie powinni bez powodu poruszać się po ulicach. Wszystkim mieszkańcom władze wojewódzkie zalecają unikanie spacerów czy wietrzenie pomieszczeń.

W Krakowie od 1 września 2019 r. obowiązuje zakaz używania węgla i drewna, także w kominkach. Jednak na jakość powietrza ma wpływ także położenie miasta, spaliny oraz zanieczyszczenia napływające z okolicznych miejscowości.

Źródło: Radio ZET/GIOŚ/Małopolski Urząd Wojewódzki

Nie przegap