Obserwuj w Google News

Jest nowy szef Służby Ochrony Państwa. Wcześniej chronił wicepremiera

2 min. czytania
04.11.2022 18:08
Zareaguj Reakcja

Nowym komendantem Służby Ochrony Państwa został Radosław Jaworski - podała nieoficjalnie Interia. Wcześniej Jaworski był m.in. ochroniarzem wicepremiera Piotra Glińskiego.

Funkcjonariusz SOP
fot. Damian Klamka/East News

Informację o pojawieniu się nowego szefa potwierdził Interii rzecznik SOP. - Mamy nowego komendanta - powiedział płk Bogusław Piórkowski. Nie chciał jednak potwierdzić, że nowym szefem SOP został Radosław Jaworski. Nowego komendanta przyprowadził do SOP Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i najbliższy współpracownik Mariusza Kamińskiego, koordynatora służb specjalnych.

Radosław Jaworski jest byłym ochroniarzem wicepremiera Piotra Glińskiego i szefem pionu operacyjno-rozpoznawczego SOP. - Jaworski to człowiek stosunkowo młody, pochodzi bezpośrednio z SOP. Wydaje się, że ma bardzo ciekawą wizję funkcjonowania tej formacji - powiedział Interii jeden z ważnych urzędników w MSWiA. 

Redakcja poleca

Jest nowy szef SOP. To Radosław Jaworski

Już na początku października obecny komendant SOP ppłk Paweł Olszewski złożył pisemny wniosek o wystąpienie ze służby w trybie ustawowym. Miał odejść 7 stycznia przyszłego roku. Teraz okazało się, że stanie się to wcześniej. Powodem wystąpienia szefa SOP ze służby ma być chęć odejścia na emeryturę.

Pawła Olszewskiego na stanowisko komendanta Służby Ochrony Państwa powołał premier Mateusz Morawiecki. Stało się to na wniosek złożony jeszcze przez ministra MSWiA Joachima Brudzińskiego i w uzgodnieniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Stanowisko objął 5 czerwca 2019 roku, zastępując gen. bryg. Tomasza Miłkowskiego. Olszewski pełnił służbę jeszcze w Biurze Ochrony Rządu od początku istnienia tej formacji, natomiast od lutego 2018 r., po ustanowieniu nowej formacji, został funkcjonariuszem Służby Ochrony Państwa. Były szef SOP brał udział m.in. w misjach w Iraku i w Afganistanie.

RadioZET.pl/Interia