Zamknij

Andrzej Duda podpisał ustawę dyscyplinującą sędziów

04.02.2020 19:20

Jak poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw sądowych.

Duda
fot. WOJCIECH STROZYK/ REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw sądowych - poinformował rzecznik Błażej Spychalski.

Zobacz także

Nowelizacja uchwalona przez Sejm 20 grudnia ubiegłego roku o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, ale także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania, które mogłyby uniemożliwić albo utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN, bo kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN.

Zobacz także

Nowe przepisy krytykuje opozycja oraz część środowiska sędziowskiego. Opozycja, w tym PO, PSL i Lewica apelowali do prezydenta o zawetowanie noweli ustaw sądowych.

Mucha: ustawa nie narusza ani Konstytucji RP ani prawa europejskiego

- Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw sądowych dlatego że takie rozwiązanie odpowiada treści konstytucji a widział także zasadność tej regulacji - powiedział we wtorek wiceszef prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha.

Zobacz także

Mucha podkreślał w rozmowie z TVN24, że nowela ustaw sądowych była analizowana m.in. przez biuro prawa i ustroju Kancelarii Prezydenta.

Nie wskazano w toku tej analizy, która była przeprowadzona przez biuro prawa i ustroju, ale także wynikała z analizy tych wypowiedzi, które się pojawiają w przestrzeni publicznej, żeby ustawa w jakikolwiek sposób naruszała konstytucje RP czy żeby naruszała prawo europejskie".

- powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Elżbieta Witek 5 lutego ogłosi datę wyborów prezydenckich

W środę 5 lutego na konferencji prasowej marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi datę wyborów prezydenckich - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP.

Zobacz także

Zgodnie z konstytucją, wybory prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

RadioZET.pl/PAP/PolskieRadio24