Zamknij

Bojkot wyborów prezydenckich? Tak tylko pomagają Andrzejowi Dudzie

14.04.2020 08:37

Andrzej Duda nie ma rezerw w elektoratach innych kandydatów oprócz Krzysztofa Bosaka. Ale jeśli przekroczy 50 proc. w I turze, może się tym nie martwić - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita", powołując się na wyniki najnowszego sondażu IBRIS. Jak dodaje, PO musi przemyśleć strategię dot. nawoływania do bojkotu, bo ta szkodzi Kidawie-Błońskiej.

Bojkot wyborów prezydenckich? Ta strategia pomaga Andrzejowi Dudzie
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER
loader

Według sondażu IBRIS, przeprowadzonego na zlecenie "Rz", Władysław Kosiniak-Kamysz zbiera najwyższy odsetek wyborców, którzy zagłosowaliby na niego, gdyby ich "kandydat pierwszego wyboru" się wycofał. "Druga jest Małgorzata Kidawa-Błońska z 10,8 proc., a obecnie urzędujący prezydent dopiero trzeci, z 5 proc." - czytamy.

"Trzeba podkreślić, że mówimy o pierwszej turze – wyjaśnia Marcin Duma, szef IBRIS. Jak stwierdza, "widać, że źródłem głosów dla Andrzeja Dudy jest tylko Konfederacja, a strona opozycyjna ma nieskrępowane możliwości przepływu elektoratu".

Zobacz także

Nawoływanie do bojkotu wyborów szkodzi Kidawie-Błońskiej

Z sondażu wynika także, że 40,2 proc. ankietowanych nie popiera apelu o bojkot wyborów prezydenckich 10 maja, a 24 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Pytanie sondażu o bojkot pokazuje, że najbardziej pozytywnie reagują na to hasło wyborcy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

– mówi Duma i dodaje, że "nawoływanie do bojkotu obniża jej szanse na bycie drugą, a nawet trzecią czy czwartą". "Stratedzy PO muszą przemyśleć tę strategię" - ocenia.

Szef IBRIS podkreśla też, że "jeśli analizować to, co myślą wyborcy o bojkocie, według tego, jak głosowali w 2019 r., widać, że wezwania do bojkotu korzystne są dla obecnego prezydenta i dla PiS".

Sondaż IBRiS dla "Rz" wykonano w dniach 7-8 kwietnia na 1100-osobowej grupie respondentów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita