Obserwuj w Google News

Wybory 2020. Exit poll, late poll. Kiedy poznamy wyniki wyborów?

2 min. czytania
12.07.2020 17:23
Zareaguj Reakcja

Druga tura wyborów prezydenckich trwa. Lokale wyborcze otwarte będą do godziny 21.00. Kiedy poznamy wyniki wyborów prezydenckich? Po zakończeniu ciszy wyborczej poznamy szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll. Czym różnią się od late poll?

Urna wyborcza
fot. PAP

Badanie exit poll będzie przeprowadzane przed 500 losowo dobranymi komisjami wyborczymi - poinformował Paweł Predko z Ipsos. Po zakończeniu ciszy wyborczej stacje TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.

Wyniki wyborów. Exit poll, late poll - co to znaczy?

Wynik badania exit poll, który zostanie podany na godzinę 21.00, ma plus minus 2 pkt. procentowe tolerancji. Oznacza to, że kandydat z wynikiem 48,1 proc. może okazać się zwycięzcą i uzyskać 50,1 proc. i odwrotnie w przypadku drugiego kandydata.

Late poll to sondaż przeprowadzany w dniu wyborów, po zakończeniu głosowania. Jego wyniki są ustalane przez ankieterów, którzy odwiedzają losowo wybrane lokale wyborcze po ich zamknięciu. Tam gromadzą informacje o cząstkowych rezultatach głosowania. To na ich podstawie, po kilku godzinach, najczęściej w nocy, jest ustalany szczątkowy rezultat głosowania.

Kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów 2020?

Na piątkowej konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej padło pytanie,  kiedy poznamy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich. W tym kontekście szef PKW zaznaczył, że ustawa o głosowaniu w wyborach prezydenckich w 2020 roku stanowi, że PKW czeka 48 godzin na protokoły zza granicy, a nie 24 godziny, jak przewiduje zwykle Kodeks wyborczy.

Według szefa PKW, wyniki wyborów zostaną ogłoszone najprawdopodobniej w poniedziałek wieczorem. Wersja pesymistyczna to wtorek, godzina 23. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl