Zamknij

Głosowanie korespondencyjne w II turze. Nie będzie rekomendacji dla nowych gmin

05.07.2020 09:38

Po przeanalizowaniu sytuacji w kraju przed drugą turą wyborów prezydenckich minister zdrowia Łukasz Szumowski nie zarekomendował PKW kolejnych gmin do głosowania wyłącznie korespondencyjnego – przekazał rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Głosowanie korespondencyjne
fot. Tomasz Jastrzębowski/Reporter
loader

Przed pierwszą turą wyborów, która odbywała się 28 czerwca, Państwowa Komisja Wyborcza na wniosek ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego wydała uchwałę zarządzającą głosowanie wyłącznie korespondencyjne w dwóch gminach w kraju – Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie).

Głosowanie korespondencyjne. Nie będzie nowych rekomendacji ministra zdrowia

W tych gminach, jak przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową Andrusiewicz, w drugiej turze głosowanie również odbędzie się tylko drogą korespondencyjną. Jednocześnie zaznaczył, że przed drugą turą wyborów minister Szumowski nie zarekomendował PKW kolejnych gmin do takiego głosowania.

Przeanalizowaliśmy cały kraj, każdy powiat pod kątem nowych, aktywnych przypadków, gminy pod kątem zapadalności na koronawirusa i z analizy wszystkich danych wynika, że nie ma w tej chwili żadnej gminy, w której nastąpiłby nagły znaczący przyrost przypadków lub pogorszenie się sytuacji epidemicznej

– podkreślił rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Zauważył również, że "w żadnej innej gminie sytuacja nie pogorszyła się na tyle, żeby wprowadzić głosowanie wyłącznie korespondencyjne – wręcz dostrzegamy poprawę, szczególnie na Śląsku".

Wybory prezydenckie 2020

Druga tura wyborów prezydenckich zgodnie z planem odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Zmierzą się w niej urzędujący prezydent, walczący o reelekcję i popierany przez PiS Andrzej Duda oraz prezydent Warszawy kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP