Obserwuj w Google News

Kaczyński znów o wyborach prezydenckich: Przeprowadzenie jest całkowicie możliwe

2 min. czytania
23.03.2020 15:36
Zareaguj Reakcja

Wybory uzupełniające, które odbyły się w niedzielę pokazały, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminie jest dzisiaj całkowicie możliwe - ocenił w rozmowie z PAP w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W niedzielę odbyły się samorządowe wybory uzupełniające do rady gminy Pątnów (woj. łódzkie), rady gminy Smyków (woj. świętokrzyskie), rady miejskiej w Białej Piskiej (woj. warmińsko-mazurskie), a także wybory przedterminowe wójtów gminy Wierzchlas (woj. łódzkie) i gminy Jarosław (woj. podkarpackie).

Rzecznik PKW Tomasz Grzelewski przekazał, że:

  • w gminie Smyków frekwencja wyniosła 43,1 proc.;
  • w gminie Jarosław - 28,31 proc.;
  • w gminie Pątnów - 21,5 proc.;
  • w Białej Piskiej - 20,68 proc.;
  • a w gminie Wierzchlas - 9,48 proc.

Koronawirus a wybory prezydenckie. Kaczyński: ''Przeprowadzenie jest całkowicie możliwe''

Jarosław Kaczyński ocenił, że wybory uzupełniające pokazały, że możliwe jest zorganizowanie wyborów prezydenckich.

Frekwencja dochodziła do 42. proc., co w wyborach uzupełniających jest niezwykle wysokim wynikiem. Mamy do czynienia z sytuacją, która potwierdza tezę, że wybory w tej chwili w Polsce mogą się odbyć. Ci, którzy twierdzą inaczej, po prostu kierują się całkowicie partykularnymi względami, które w gruncie rzeczy godzą w konstytucję. Odłożenie wyborów z punktu widzenia konstytucji jest wydarzeniem zupełnie nadzwyczajnym. Muszą być do tego powody, a takich powodów w tej chwili w oczywisty sposób nie ma

- stwierdził prezes PiS.

Duda z 2 milionami podpisów poparcia. Opozycja nie szczędzi krytyki

O przesunięcie terminu wyborów prezydenckich, których pierwsza tura jest przewidziana na 10 maja apelują opozycyjni kandydaci, w tym Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) i Szymon Hołownia (kandydat niezależny). Opozycja argumentuje, że możliwe w warunkach epidemii nie da się prowadzić kampanii wyborczej, a zorganizowanie samych wyborów byłoby ryzykowne.

W ubiegłą środę premier Mateusz Morawiecki, pytany czy związku z epidemią koronawirusa możliwe jest przesunięcie wyborów prezydenckich, odpowiedział, że powinny się odbyć w zaplanowanym terminie, gdyż w dłuższej perspektywie może nastąpić bardzo wiele nieprzewidzianych okoliczności, np. jesienią może nastąpić nawrót koronawirusa. 

RadioZET.pl/PAP