Obserwuj w Google News

PO publikuje nowy spot. Apeluje do Dudy o weto ws. 2 mld dla TVP

3 min. czytania
19.02.2020 14:02
Zareaguj Reakcja

Platforma Obywatelska w zaprezentowanym w środę spocie wezwała prezydenta Andrzeja Dudę, by zawetował ustawę, która zakłada przekazanie 2 mld zł na telewizję publiczną i Polskie Radio. Według PO przez brak tych pieniędzy w Polsce każdego roku tysiące osób, które mogłyby żyć, umiera na raka.

Andrzej Duda
fot. PAP

W spocie widzimy najpierw szereg monitorów ze zdjęciami różnych osób. Po chwili część z tych monitorów gaśnie, następnie widać wnętrze szpitala onkologicznego.

"W Polsce każdego roku tysiące osób, które mogłyby żyć, umiera na raka. Oni umierają nie dlatego, że chorują, a dlatego, że służby zdrowia nie stać na ich ratowanie. I to nie jest tak, że Polski nie stać na ich ratowanie. Pieniądze są, ale niestety rząd zamiast wspierać chorych, postanowił dać je telewizji publicznej"

- mówi lektor. Jak podkreśla prezydent "powinien wetować ustawy niekorzystne dla obywateli, nawet gdy są korzystne na niego". Potem pojawia się napis: "żądamy weta prezydenta". "Te pieniądze należą się ochronie zdrowia" - słyszymy. Senator KO Beata Małecka-Libera na konferencji prasowej, na której zaprezentowano spot zauważyła, że ok 160 tys. Polaków zapada na raka każdego roku, a 100 tys. - umiera.

 Część z nich można by uratować, gdybyśmy mieli dostęp do innowacyjnych terapii i nowoczesnych leków, gdyby było więcej pieniędzy

 - zaznaczyła. Podkreśliła, że zachorowalność Polaków na choroby onkologiczne wzrasta, a efektywność leczenia - spadła. Według Małeckiej-Libery coraz więcej młodych ludzi, aktywnych, którzy mogliby być leczeni, umiera. Senator przytoczyła dane, z których wynika, że z 93 dostępnych w Europie leków zwalczających różne nowotwory, 16 jest refundowanych i dostępnych dla polskich onkologów.

Nowy spot PO

Jak dodała, per capita na leczenie onkologiczne w Polsce przeznacza się rocznie 40 euro, a w Czechach - 80 euro. "Co jest ważniejsze - życie, zdrowie, czy telewizja publiczna?" - pytała. "Panie prezydencie, czas na weto" - apelowała. Poseł Robert Kropiwnicki wezwał Andrzeja Dudę, "żeby się nie zastanawiał i jak najszybciej przekazał chorym pieniądze, które miałyby trafić do TVP".

Dr Grzegorz Luboiński: 5 mld zł na onkologię nie będzie wydane merytorycznie

Posłanka Izabela Leszczyna, która w sztabie kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej odpowiada za sprawy programowe, podkreśliła, że sprawa dofinansowania leczenia onkologicznego jest dla Polaków priorytetowa. Wyraziła nadzieję, że spot - który ma być najpierw umieszczony w mediach społecznościowych, a potem w telewizji - zostanie wyemitowany także przez TVP.

2 mld złotych na TVP. Opozycja chce, by pieniądze przeznaczono na onkologię

W środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki w wypowiedzi zamieszczonej na Twitterze zapowiedział przygotowanie inicjatywy ustawodawczej zakładającej przeznaczenie około 2 mld zł na poprawę warunków leczenia chorych onkologicznie.

Lichocka pokazała środkowy palec w Sejmie. Szef WOŚP żąda odwołania posłanki

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Nowela czeka teraz na decyzję prezydenta. Opozycja zarzuca rządzącym, że pieniądze te mogły w tym roku trafić m.in. na wsparcie pacjentów onkologicznych, zamiast zostać przekazane TVP i PR.

Platforma uderza w PiS nowym spotem. "Polaku, przetrzyj oczy"

Podczas sejmowej debaty posłanka PiS Joanna Lichocka pokazała gest środkowego palca skierowany w stronę polityków opozycji. Tłumaczyła się później, że poprawiała coś pod okiem bądź odgarniała włosy. Następnego dnia przeprosiła wszystkich, którzy poczuli się urażeni tymi wydarzeniami. Stwierdziła też, że przy użyciu stopklatek wprowadza się opinię publiczną w błąd i zarzuciła PO uruchomienie "machiny propagandowej". 

RadioZET.pl/PAP/Twitter