Obserwuj w Google News

Blisko 70 mln zł na nieprzeprowadzone wybory. Sprawa w prokuraturze

2 min. czytania
28.05.2020 18:31
Zareaguj Reakcja

Wolny Związek Zawodowy Pracowników Poczty zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez… Pocztę Polską. Chodzi o ujawniony koszt nieprzeprowadzonych 10 maja wyborów prezydenckich, opiewający na blisko 70 milionów złotych.

Poczta Polska
fot. PAP

Wybory prezydenckie forsowane przez rządzących na 10 maja, nie odbyły się, ale były przygotowywane niemal do ostatniej chwili. Tvn24.pl dotarł do faktur, z których wynika, że odpowiedzialnej za organizację wyborów korespondencyjnych Poczcie Polskiej wystawiono faktury na 68,9 miliona złotych. 

Sprawa jest niewygodna dla rządzących, którzy na różne sposoby tłumaczą się z gigantycznego wydatku z puli Skarbu Państwa.

Pocztowcy skarżą Pocztę Polską. Sprawa w prokuraturze

Konsekwencji wobec działań Poczty Polskiej S.A. chcą związkowcy z Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty. Dziś złożyli w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze PP.

Biedroń wysłał do Sasina fakturę za organizację wyborów 10 maja

Serwis Tvn24.pl podał też, że ze wspomnianej kwoty Poczta wypłaciła już ponad 26 milionów złotych. 

Z kolei Ministerstwo Aktywów Publicznych, któremu podlega Poczta Polska, komentowało, że „nie zawarło z Pocztą Polską żadnej umowy dotyczącej organizacji wyborów”. Jego szef, Jacek Sasin, konsekwentnie zrzuca winę za brak wyborów na opozycję. Nie dostrzega natomiast przeciągania linii we własnym obozie, między Jarosławem Kaczyńskim a Jarosławem Gowinem.

Po zapoznaniu się z fakturami zareagował związek pocztowców.

Niniejszym zawiadamiamy, iż Zarząd Poczty Polskiej S.A. (...), reprezentowany przez panów Tomasza Zdzikot – prezes, Grzegorza Kurdziel – wiceprezes, Pawła Przychodzeń – wiceprezes, Tomasza Janka – wiceprezes, Tomasza Cicirko – wiceprezes, Andrzeja Bodziony – wiceprezes,  w naszej ocenie dopuścili się działania na szkodę zarządzaną przez nich spółką, jaką jest Poczta Polska S.A. poprzez wyprowadzenie ze spółki bez żadnych podstaw prawnych kwotę 68 896 820 zł (słownie: sześćdziesiąt osiem milionów osiemset dziewięćdziesiąt sześć tysięcy osiemset dwadzieścia złotych)

- pisze do prokuratury jeden z pocztowych związków.

Dokument podpisali przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty Piotr Moniuszko oraz jego zastępca Józef Grabarczyk. 

Posłuchaj podcastu

"Działanie na szkodę spółki"

I dodają, że zarząd PP nie miał zawartej żadnej umowy z przedstawicielami Rządu RP jako odpowiedzialnym za przygotowania do przeprowadzenia wyborów.

Stąd też uważamy, że wszelkie decyzje, jakie podjął Zarząd PP S.A. w zakresie wydatkowania funduszy spółki mogą stanowić nie tylko ich przekroczenie, ale i działanie na szkodę spółki, jaką jest Poczta Polska S.A. oraz jej pracowników

- kończą związkowcy.

RadioZET.pl/TVN24.pl/Facebook