Rafał Trzaskowski - program wyborczy kandydata KO w wyborach prezydenckich

28.06.2020 22:31

Rafał Trzaskowski to najsilniejszy rywal Andrzeja Dudy w wyścigu o Pałac Prezydencki. Według niektórych sondaży pokonuje urzędującego prezydenta w II turze. Jaki jest program wyborczy Rafała Trzaskowskiego? Priorytetem polityka z Koalicji Obywatelskiej ma być edukacja. Ponadto jego postulaty to "praca i przedsiębiorczość" i "leczenie od ręki".

Rafał Trzaskowski
fot. Wojtek Laski/East News

Rafał Trzaskowski - program wyborczy kandydata KO na prezydenta nazwany został "Nowa Solidarność 2020". Opiera się on na trzech filarach: "My i najbliżsi", "Nasze otoczenie" oraz "Nasze państwo, nasza wspólnota".

Założenia programowe Rafała Trzaskowskiego zostały opublikowane w czwartek, kilkadziesiąt godzin przed końcem kampanii wyborczej.

Zobacz także

loader

Rafał Trzaskowski. Postulaty i program wyborczy

Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego pt. "Nowa solidarność" ukazał się w czwartek wieczorem na stronie trzaskowski2020.pl. „Wierzę, że obowiązkiem prezydenta jest znosić podziały i budować wspólnotę Polek i Polaków. Musimy odbudować zaufanie” - napisał prezydent stolicy.

Rafał Trzaskowski w kwestiach światopoglądowych proponuje weto dla zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, inicjatywę ws. ustawy o związkach partnerskich oraz przywrócenie refundacji in vitro.

Rafał Trzaskowski ponadto obiecuje, że "będzie często sięgał po inicjatywę ustawodawczą i zwoływał Radę Gabinetową" oraz "wykorzysta dane przez Konstytucję RP uprawnienia w obszarze polityki zagranicznej i obronnej".

Zobacz także

W swoim programie wyborczym Rafał Trzaskowski zakłada także reformę Kancelarii Prezydenta RP, Narodowej Rady Rozwoju i Biura Bezpieczeństwa Narodowego, tak "aby mogły odegrać rolę prawdziwego zaplecza eksperckiego."

Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego zakłada utworzenie specjalnego funduszu dla małych miejscowości i miast. Dzięki niemu mają powstać nowe miejsca pracy blisko ludzi. Drugi postulat to fundusz dla rodzin. 10 tys. zł mogłoby zostać przeznaczone na modernizację domu lub mieszkania, m.in. wymianę okien, ocieplenie budynku czy montaż paneli fotowoltaicznych.

Rafał Trzaskowski do 2021 r. obiecuje zwiększyć finansowanie na służbę zdrowia o 6 proc. PKB. Chce większych wydatków m.in. na onkologię czy psychiatrię dziecięcą.

Kandydat KO opowiada się za reformą edukacji. W swoim programie wyborczym Rafał Trzaskowski zapisał, że będzie się domagał pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli. Obiecuje także stypendia prezydenta RP dla 50 tys. najzdolniejszych uczniów, zwłaszcza z mniejszych miejscowości.

Rafał Trzaskowski opowiada się także za przywróceniem programu mieszkanie dla młodych (MDM), wprowadzonego przez koalicję PO-PSL. Chce utrzymać 500 plus.

Prezydent Warszawy popiera wprowadzenie zielonego ładu do energetyki oraz pakiet pomocowy dla regionów związanych z węglem.

Zobacz także

AKTUALIZACJA: Rafał Trzaskowski dostał się do drugiej tury wyborów prezydenckich. Uzyskał 30,4 proc. głosów i 12 lipca zmierzy się z Andrzejem Dudą, którego poparło 41,9 proc. głosujących Polaków.

RadioZET.pl