Oceń
Kraska był pytany na briefingu w Warszawie, czy możliwe jest bezpieczne przeprowadzenie 10 maja wyborów prezydenckich drogą korespondencyjną dla wszystkich obywateli i czy powinno się takie rozwiązanie wprowadzić. Wiceminister zdrowia ocenił, że to "pytanie czysto polityczne mające aspekt zdrowotny".
Jeśli chodzi o aspekt zdrowotny, tak jak w tej chwili otrzymujemy przez kurierów różne przesyłki, tak, że listonosze nam przynoszą czy to emerytury, czy renty - ale także i przesyłki pocztowe - myślę, że to zagrożenie jest minimalne, żeby nie powiedzieć że praktycznie żadne. Więc myślę, że głosowanie drogą pocztową, czy też korespondencyjną jest zdecydowanie lepszym głosowaniem, niż głosowanie w lokalach wyborczych
- powiedział. Według Kraski wszystko będzie zależało od tego jaka będzie sytuacja epidemiologiczna w Polsce za kilka tygodni. - Tego nie wiemy. Mamy nadzieję, że będzie ona zdecydowanie lepszą drogą szła niż droga włoska czy hiszpańska, ale nikt nam tego nie zagwarantuje. Dlatego poczekajmy jeszcze dwa tygodnie, jaka będzie sytuacja w Polsce - apelował wiceszef resortu zdrowia.
Wiceminister zdrowia był dopytywany jak wyobraża sobie głosowanie korespondencyjne wszystkich obywateli - w tym zachowanie bezpiecznych odległości; wskazywano, że listonosze już boją się zakażenia, część z nich jest na zwolnieniach, a reszta argumentuje, że przerzuca się na nich obowiązek jakiejś formy kontaktu z kopertami. - To są rzeczy bardzo techniczne, ale na pewno do przezwyciężenia - ocenił.
Naczelna Rada Lekarska chce dymisji Waldemara Kraski
Waldemar Kraska wkrótce może mieć jednak kłopoty. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło się bowiem do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o zdymisjonowanie zastępcy Łukasza Szumowskiego. Autorzy petycji argumentują to "postawą niegodną lekarza" oraz piątkowej wypowiedzi wiceministra, której udzielił w Programie III Polskiego Radia.
– Odpowiadając na pytanie dziennikarki, jak to się dzieje, że tak duża liczba personelu medycznego jest w tej chwili zakażona koronawirusem lub choruje lub odbywa kwarantannę albo jest w izolacji, wiceminister odpowiedział, że bierze się to często z nonszalancji w traktowaniu procedur przez personel medyczny – skomentował wiceprezes NRL Krzysztof Madej. Dodał, że ze słów polityka wynikało, że starsi lekarze nie znając dostatecznie dobrze procedur i że medycy "zakażają swoich pacjentów".
„Z wypowiedzi tej wynika, że pracownicy medyczni bagatelizują procedury związane z koronawirusem wprowadzane w placówkach ochrony zdrowia, zasugerowano również, że niektórych – zwłaszcza starszych – pracowników medycznych cechuje nonszalancja w podejściu do tych procedur. Minister Waldemar Kraska zarzucił wreszcie, że część środowiska medycznego w ogóle nie wie o istnieniu procedur związanych z epidemią koronawirusa”
– czytamy. Prezydium NRL podkreśla, że "główną przyczyną zakażeń wśród personelu medycznego są skrajne niedobory środków ochrony osobistej w większości placówek ochrony zdrowia w Polsce" i dlatego „tego rodzaju stwierdzenia nie tylko obrażają wszystkich lekarzy, którzy stoją na pierwszej linii walki z koronawirusem, ale także szkodzą interesowi społecznemu, zawierają bowiem niepopartą faktami sugestię, że lekarze i inni pracownicy medyczni przyczyniają się do zakażania swoich pacjentów”.
Co z głosowaniem korespondencyjnym?
PiS złożył w Sejmie projekt ustawy, który zakłada, że najbliższe wybory prezydenckie odbyłyby się wyłącznie w formie głosowania korespondencyjnego. Początkowo PiS w ramach noweli specustawy ws. walki z koronawirusem złożył poprawki do Kodeksu wyborczego, które rozszerzały możliwość głosowania korespondencyjnego m.in. na osoby po 60. roku życia oraz znajdujące się kwarantannie.
Później złożono osobny projekt ustawy, zgodnie z którym wszyscy obywatele mieliby możliwość głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, a następnie klub PiS złożył autopoprawkę, zgodnie z którą wybory te miałyby zostać przeprowadzone wyłącznie w formie korespondencyjnej. W poniedziałek Sejm w głosowaniu ma zdecydować o wprowadzeniu tego punktu do porządku obrad.
Koronawirus - co trzeba wiedzieć?
- Koronawirus - najnowsze informacje
- Koronawirus w Polsce - raport, objawy, leczenie, epidemia, najważniejsze dane
- Tych leków nie wolno wywozić za granicę w związku z koronawirusem [LISTA]
- Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
- Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
- Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
- Brak ubezpieczenia a koronawirus: kto zapłaci za badania?
- Koronawirus a podróże - utrudnienia
- Koronawirus: kwarantanna domowa. Za jej złamanie grozi więzienie
RadioZET.pl/PAP/gazetalekarska.pl/YouTube
Oceń artykuł