Zamknij

Wizyta Dudy w USA. Sikorski: Pojechał po zdjęcie, dostał poklepanie po plecach

25.06.2020 11:54

"Wodolejstwo bez żadnych wiążących ustaleń", "pojechał po zdjęcie" - to komentarze byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego po wizycie Andrzeja Dudy w USA. Zdaniem europosła PO polski prezydent poleciał do Stanów Zjednoczonych po poklepanie po plecach.

Radosław Sikorski
fot. Reporter Poland

Radosław Sikorski był gościem programu "Graffiti" w Polsat News. Na antenie przekonywał, że środowa wizyta prezydenta w Stanach Zjednoczonych nie niesie za sobą wiążących ustaleń. "Inni polscy politycy nie zabiegali o namaszczenie z zagranicy w naszych wyborach" – ocenił europoseł PO.

W kontekście relokacji amerykańskich żołnierzy, jego zdaniem, prezydent Trump nie powiedział „nic, z czego nie można by się wycofać”.

Zobacz także

Sikorski o wizycie Dudy w USA: "Między nacjonalistami panują inne zwyczaje”

Najważniejszym osiągnięciem z wizyty europoseł nazwał „zdjęcie, na którym prezydent Duda siedzi”. (można je zobaczyć poniżej)

Pojechał po zdjęcie, dostał zdjęcie, dostał poklepanie po plecach. Jeśli ktoś jest admiratorem prezydenta Trumpa, to może wziąć do serca sobie jego poparcie na cztery dni przed wyborami

– powiedział.

„Kiedyś tak nie bywało. Inni polscy politycy nie zabiegali o namaszczenie z zagranicy, nawet przyjaznej zagranicy, w naszych wyborach. Ale między nacjonalistami panują inne zwyczaje” – podkreślił.

Sikorski był pytany, czy uważa, że wizyta pomoże Dudzie w wygraniu wyborów.

Koledzy z PiS-u zawsze mówili, że poklepywanie po plecach przez obcych polityków to rzecz naganna, a tu (prezydent Duda - PAP) dostał takie klepnięcie na całego, więc raczej spodziewam się, że mu to zaszkodzi. Ale kto wie. PiS-owskie mózgi mają inne okablowanie

– odpowiedział.

loader

Były szef MSZ nawiązał również do trwających w obu państwach kampanii wyborczych i zbliżających się wyborów prezydenckich. „Chyba to było spotkanie pożegnalne, a w sensie osobistym, oczywiście, to bardzo miło z ich strony dla siebie nawzajem” – ocenił.

Do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem doszło w środę w Waszyngtonie. Obaj politycy podkreślali po spotkaniu bardzo dobre relacje i sojusz, jaki łączy Polskę i Stany Zjednoczone. Prezydent Trump zapowiedział, że Amerykanie będą zmniejszać liczbę żołnierzy w Niemczech. "Prawdopodobnie przenieślibyśmy część z nich do innych krajów Europy, w tym do Polski" - dodał prezydent USA.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Polsatnews.pl