Zamknij

Sondaż: Na kogo zagłosują wyborcy Hołowni, Bosaka i Biedronia?

02.07.2020 19:06

Jak wynika z badania IBRIS dla Onetu, aż 25 proc. wyborców Roberta Biedronia gotowych jest zagłosować w II turze na Andrzeja Dudę. 79 proc. osób, które w ogóle nie głosowały w I turze, w II deklaruje chęć oddania głosu na urzędującego prezydenta. Jak przekłada się to na całość wyników?

Sondaż IBRiS
fot. Tomasz Jastrzebowski /REPORTER

Wybory prezydenckie 2020 wchodzą w decydującą fazę. II tura wyborów odbędzie się 12 lipca. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski walczą o każdy głos, w tym o głosy wyborców Szymona Hołowni, Krzysztofa Bosaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza i Roberta Biedronia. Sondażownia IBRIS zapytała wyborców poszczególnych kandydatów, na kogo gotowi są zagłosować w II turze. Badanie wskazuje na spore niespodzianki.

Sondaż wykazał, że 10 proc. wyborców Szymona Hołowni, niezależnego kandydata na prezydenta, który w pierwszej turze wyborów uzyskał 13,87 proc. i zajął trzecie miejsce, oddałoby swój głos na urzędującego prezydenta Polski, a 83 proc. na prezydenta Warszawy.

Sondaż IBRIS dla Onet: 25 proc. wyborców Biedronia chce zagłosować na Dudę

Wyborcy kandydata konfederacji Krzysztofa Bosaka w 67 proc. poparliby Andrzeja Dudę, a w 27 proc. Trzaskowskiego.

loader

Elektorat Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) w 13 proc. oddałoby głos na urzędującego prezydenta, a w 75 proc. na jego kontrkandydata, natomiast 25 proc. spośród wyborców Roberta Biedronia (kandydat Lewicy) poparłoby Dudę, przy 75 proc. głosów na Trzaskowskiego.

Zobacz także

Na pytanie o chęć wzięcia udziału w głosowaniu, gdyby było w najbliższą niedzielę 5 lipca, odpowiedź "zdecydowanie tak" wskazało 57,6 proc. respondentów, a "raczej tak" - 11,9 proc. Zdecydowanie "nie" wybrałoby się na głosowanie 15,6 proc. pytanych, a "raczej nie" 11,6 proc.; 3,5 proc. stwierdziło, że nie wie.

Z badania IBRiS wynika również, że równo po 48 proc. badanych, którzy głosowali w pierwszej turze, wskazało, że w drugiej zagłosuje na Dudę i Trzaskowskiego. Natomiast ci, którzy nie byli głosować 28 czerwca, w 79 proc. zamierzają w drugiej oddać głos na prezydenta Polski, a w 21 proc. na prezydenta Warszawy.

Sprawdź: Rafał Trzaskowski. Program wyborczy

Sprawdź: Andrzej Duda: Program wyborczy

Zobacz też: Małgorzata Trzaskowska. Kim jest żona Rafała Trzaskowskiego?

Zobacz także

Badanie przeprowadzono 1 lipca na próbie 1100 respondentów. Błąd oszacowania to trzy proc. Technika badawcza: badanie zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

Zobacz także

RadioZET.pl/ Onet/ PAP