Zamknij

Wybory tylko korespondencyjne w niektórych powiatach? Szumowski komentuje

01.06.2020 22:00

Myślę, że w jednym lub w dwóch powiatach w Polsce mógłbym dzisiaj rekomendować wybory wyłącznie korespondencyjne – powiedział szef MZ Łukasz Szumowski, zapytany o wytyczne, gdyby wybory były w najbliższą niedzielę. Dodał jednak, że to najpierw wymaga analizy trendów w każdym powiecie.

Łukasz Szumowski
fot. Jacek Dominski/Reporter
loader

Łukasz Szumowski zauważył w Polsat News, że jeżeli popatrzy się na wykresy zachorowań w poszczególnych województwach, to opadają wszystkie, oprócz wykresu dla Śląska, gdzie było duże ognisko – prawie 3 tys. zakażonych.

Teraz badamy wszystkie kontakty i rodziny (z tych ognisk – PAP), więc stąd spływają nam wyniki, ale pamiętajmy, że te osoby są zamknięte w kwarantannie

– przekonywał minister zdrowia. Wyraził równocześnie opinię, że w najbliższych dniach te badania się skończą i Śląsk dołączy do "normy polskiej, czyli spadającego trendu".

Zobacz także

Minister zdrowia został również zapytany o zapis ustawy w sprawie przeprowadzenia wyborów prezydenckich, mówiący o tym, że to w jego gestii, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej, leży zarządzenie głosowania korespondencyjnego na terenie gminy lub jej części. Decyzja ta miałaby być poparta sytuacją epidemiczną danego obszaru. Zapis ten – zdaniem prowadzącego rozmowę – spotkał się z krytyką senatorów opozycji.

Łukasz Szumowski o wyborach całkowicie korespondencyjnych

Ja się nie palę do tego, żeby podejmować takie decyzje" – podkreślił Szumowski. "Natomiast, kto ma zdecydować o tym, że w danym powiecie sytuacja epidemiczna jest zła, posłowie opozycji?" – pytał. - Zapraszam, to taka dosyć trudna decyzja" – dodał.

Zobacz także

Łukasz Szumowski dopytywany, czy byłaby konieczność rekomendowania przez niego wyborów wyłącznie korespondencyjnych w niektórych powiatach, gdyby wybory miały się odbyć w najbliższą niedzielę, odparł:

Myślę, że w jednym czy dwóch powiatach w ogóle w Polsce". "Ale trzeba przeanalizować trendy w każdym z powiatów, co będę oczywiście robił, jak będziemy znali datę wyborów

Szumowski został także zapytany, czy rząd nie przesadza z luzowaniem obostrzeń, m.in. w kwestii organizacji wesel, które od 6 czerwca będzie można organizować z udziałem do 150 gości.

Zobacz także

- Wesela to akurat takie spotkania, które łatwo opanować epidemicznie, bo mamy nazwiska, adresy i znamy wszystkie osoby – zauważył. Dodał, że "trudno powiedzieć ludziom, żeby nie robili wesel przez rok, bo ten wirus będzie z nami przez najbliższy rok, jak nie dłużej". - My nie kończymy epidemii, ale z drugiej strony musimy funkcjonować w tym reżimie – zaznaczył Szumowski.

Koronawirus - bilans w Polsce i co musisz o nim wiedzieć

Z najświeższych statystyk Ministerstwa Zdrowia wynika, że łączna liczba zakażonych koronawirusem wyniosła dotychczas 24 165. Bilans epidemii w Polsce to również 1074 ofiary śmiertelne.  

RadioZET.pl/PAP