Obserwuj w Google News

Biedroń o Kościele: powinien być traktowany tak samo, jak inni i płacić podatki

2 min. czytania
06.02.2020 08:51
Zareaguj Reakcja

Kościół powinien się samofinansować i płacić podatki, a religii nie powinno być w szkołach - uważa kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Kościół musi być traktowany tak samo, jak inne instytucje, trzeba Kościół opodatkować sprawiedliwe - podkreślił.

Robert Biedroń
fot. Łukasz Szeląg/Reporter

- Chciałbym być prezydentem zwykłych ludzi, takim dobrym gospodarzem, który będzie zarządzał naszym krajem, szukał dialogu, nie szukał waśni - powiedział w czwartek w radiowych "Sygnałach Dnia" kandydat Lewicy na prezydenta. Mówiąc o swoim programie prezydenckim, oświadczył, że ma "jasną agendę". - Dotyczy ona budowy mieszkań na wynajem, dobrej służby zdrowia, dobrej edukacji, rozdziału państwa od Kościoła - wymieniał.

Robert Biedroń o Kościele i wyprowadzeniu religii ze szkół

Zapytany, jak chce np. sfinansować wydatki na służbę zdrowia, Biedroń ocenił, że są "wydatki, które w Polsce są zbyteczne, na przykład na Kościół". - Uważam, że Kościół jest na tyle bogaty, że jest w stanie samofinansować się - stwierdził kandydat na prezydenta. - Dokonam w tej sprawie korekty, trzeba opodatkować Kościół sprawiedliwie - dodał.

Wybory prezydenckie 2020. Znamy dokładny terminarz wyborczy

Kandydat Lewicy uważa, że księża powinni mieć taryfikator za usługi duszpasterskie i kasę fiskalną.- Uważam, że w 2020 roku Kościół musi być traktowany tak samo jak inne instytucje, płacić podatki, płacić cła, (powinno się) wyprowadzić religię ze szkół - powiedział Biedroń.

Sondaż prezydencki. Duda na czele, aż pięcioro kandydatów z szansami na II turę

Kandydat Lewicy ocenił też, że "zakup samolotów bojowych F-35 odbył się bez przetargu, bez offsetu i zabezpieczenia". - W porównaniu z innymi krajami za te samoloty przepłaciliśmy - stwierdził. W ubiegłym tygodniu podpisana została umowa wartości 4,6 mld dolarów na dostawę 32 amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-35 wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Samoloty mają być dostarczane w latach 2024-30.

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja - ogłosiła w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wedle przepisów, ewentualna II tura (w przypadku, gdyby żaden z kandydatów nie uzyskał wystarczającej większości głosów) odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 24 maja. 

Znamy datę wyborów prezydenckich. Rusza kampania

Do tej pory zamiar udziału w wyborach prezydenckich zadeklarowali: Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) i publicysta Szymon Hołownia. Oficjalną chęć ubiegania się o kolejną kadencję zgłosił także urzędujący prezydent Andrzej Duda. Jego obecna kadencja upływa 6 sierpnia. 

RadioZET.pl/PAP