Obserwuj w Google News

TVP o "medialnym ataku na Dudę". "Prezydent atakowany na wszystkie sposoby"

3 min. czytania
14.07.2020 00:07
Zareaguj Reakcja

"Medialny atak na prezydenta Dudę" - taki tytuł nosił materiał wyemitowany w poniedziałkowych "Wiadomościach" TVP. Jego autorzy oraz związani z prawicą publicyści przez kilka minut przekonywali, że to Andrzej Duda musiał w kampanii wyborczej mierzyć się z agresją i wrogością ze strony większości mediów. 

TVP o atakach na Andrzeja Dudę
fot. You Tube screen

Zapowiadany przez Danutę Holecką materiał nosił znamienny tytuł "Medialny atak na prezydenta Dudę". Sugerował, że to właśnie Andrzej Duda przez całą swoją prezydenturę oraz kampanię wyborczą był atakowany przez pro-opozycyjne media. 

To była najdłuższa kampania wyborcza w historii Polski. Najdłuższa i najbardziej brutalna. Prezydent Andrzej Duda był atakowany na chyba wszystkie możliwe sposoby, także medialnymi kłamstwami i manipulacjami. Warto zaznaczyć, że miał przeciwko sobie zdecydowaną większość mediów

Oglądaj

- powiedziała prowadząca telewizyjny dziennik. Następne minuty to próba przekonania widzów, że to właśnie Duda - za którym stała machina propagandowa telewizji publicznej - padł ofiarą agresji i wrogości ze strony "mediów przychylnych Rafałowi Trzaskowskiemu", które "dzień po dniu próbowały niszczyć Andrzeja Dudę". 

W filmie pojawia się również kilkoro publicystów przychylnych obozowi rządzącemu, który w swoich wypowiedziach próbują udowodnić powyższą tezę. - Bardzo dużo agresji i negatywnych emocji wypływało ze sztabów Platformy Obywatelskiej - stwierdził Karol Gac z "Do Rzeczy".

Redaktor "GW" odpowiada Agacie Dudzie. Prezydent: przekazuję wiadomość od żony

- Część dziennikarzy, część komentatorów, lepiej zrobiłaby, gdyby założyła własną partię polityczną. Przecież niektóre tygodniki, niektóre media, wprost zamieniły się w sztaby wyborcze, to one prowadziły de facto kampanię Koalicji Obywatelskiej - kontynuował Gac.

Gdyby nie TVP i odporność psychiczna dziennikarzy, Andrzej Duda by nie wygrał. Po prostu zastraszono by, zmiażdżono by, połamano by kości wszystkim, którzy mają inne zdanie. I o to chodziło w tych wszystkich atakach na Telewizję Polską, żeby mieć możliwość bezkarnego manipulowania na całym społeczeństwie, żeby nie było kanałów, którymi idą sprostowania, którymi idą prawdziwe informacje, którymi idą choćby poglądy obecnego prezydenta, by tylko zakrzyczeć, zawrzeszczeć, o to chodziło

- przekonywał z kolei Jacek Karnowski z "Sieci". Swoje dopowiadał także lektor, który mówił o "kłamstwach, manipulacjach i półprawdach" oraz, że "na finiszu kampanii puściły już wszystkie hamulce". Potem nastąpiła wyliczenie mediów, które - zdaniem TVP - bardzo wyraźnie sprzyjały kandydatowi KO. Wymieniono m.in. TVN, "Gazetę Wyborczą" (kilkukrotnie pokazywano ich siedziby), "Politykę", "Newsweek" i "Fakt". 

Rodzina pedofila dziękuje Dudzie w TVP Info. ”Córka wybaczyła i ufa ojcu”

Tej ostatniej gazecie poświęcono kilka zadań w kontekście ułaskawienia przez Andrzeja Dudę mężczyzny skazanego za przestępstwo seksualne wobec swojej nieletniej córki. Lektor nazywa "haniebną manipulacją" okładkę "Faktu", przedstawiającą prezydenta oraz drastyczny opis tego, jak ułaskawiony przez niego mężczyzna wykorzystywał swoją ofiarę. W opinii TVP, dziennikarze dopuścili się uprawiania polityki, wykorzystując tragedię rodziny, która apelowała "aby dać im spokój". 

Następnie pojawia się wątek słów prezydenta z "debaty" w Końskich" dotyczących szczepionek na koronawirusa, gdy powiedział, że nie jest zwolennikiem tego, aby były obowiązkowe. Autor materiału twierdzi, że był to jeden z tematów, które "pojawiały się mediach przychylnych Trzaskowskiemu" i które potem "w prawicowych mediach i Telewizji Polskiej trzeba było prostować". 

Kaczyński zapłacił za wjazd na Powązki. Wiemy, o jaką kwotę chodzi

- Dziennikarze TVP włożyli wiele wysiłku w demaskowanie fake newsów i przedstawianie rzeczywistego obrazu sytuacji - słyszeliśmy w materiale, w którym pojawił się także, wycelowany w Rafała Trzaskowskiego, zarzut atakowania mediów publicznych i przypomnienie jego słów o planach likwidacji "Wiadomości" oraz TVP Info. Film zawiera również fragment wypowiedzi europosła PO Radosława Sikorskiego, który odmawia udzielenia wywiadu dziennikarce TVP Info, nazywając jej stację "szczujnią".

Wszystko przez to, że TVP, podobnie jak dziennikarze tygodnika "Sieci", "Gazety Polskiej", Radia Maryja oraz Telewizji Trwam przełamali monopol Platformy Obywatelskiej w mediach

- mówił lektor. Mocne słowa padły też z ust publicysty i producenta filmowego Macieja Pawlickiego. - Polacy, jak podbity i skolonizowany kraj, pozwolili na to, żeby jedna z władz należała do zagranicznych ośrodków. To jest chore, nienormalne, szkodliwe dla Polski i rujnuje naszą przyszłość - przekonuje. 

"Trzaskowski go zaorał". Salwy śmiechu po pytaniu dziennikarza TVP

Przytoczona została również wypowiedź Zbigniewa Ziobry. - W demokracji, wydaje się, że względna przynajmniej równowaga w mediach jest niezwykle potrzebna i nad tym powinniśmy się poważnie zastanowić - utrzymywał na antenie TVP minister sprawiedliwości i prokurator generalny. 

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie 2020 wygrał Andrzej Duda.  Ubiegający się o reelekcję prezydent uzyskał w drugiej turze głosowania 51,03 proc. głosów, a na jego rywala, prezydenta Warszawy i kandydata KO Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 48,97 proc. wyborców. 

Andrzej Duda w TVP, jak u siebie: „Co zrobić, żeby pan wygrał?”

RadioZET.pl/Twitter/YouTube