,

Andrzej Duda zaprzysiężony. "Demokracja silniejsza niż kiedykolwiek"

06.08.2020 14:50

Andrzej Duda złożył na oczach Zgromadzenia Narodowego przysięgę na wierność Konstytucji. Dziś rozpoczął drugą kadencję na najwyższym urzędzie państwowym. Część opozycji zbojkotowała zaprzysiężenie prezydenta, wypominając mu łamanie ustawy zasadniczej w poprzedniej kadencji. 

Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy
fot. PAP/Radek Pietruszka

Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję rozpoczęło się o godzinie 10 na sali obrad Sejmu. W wydarzeniu wzięli udział posłowie i senatorowie oraz zaproszeni goście. Z byłych głów państwa pojawił się jedynie Aleksander Kwaśniewski. Uroczystość ominęło wielu polityków Koalicji Obywatelskiej.

Andrzej Duda wygrał drugą turę wyborów 12 lipca, wyprzedzając swojego kontrkandydata - Rafała Trzaskowskiego - o około pół miliona głosów. Dla urzędującego prezydenta będzie to druga, a zarazem ostatnia, kadencja - zgodnie z polskim prawem jedna osoba najwyższy urząd w państwie może sprawować maksymalnie przez dwie pięcioletnie kadencje. 

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Program uroczystości

Podczas uroczystości zaprzysiężenia prezydenta 2020, Andrzej Duda złożył przysięgę na Konstytucję (tu wiele osób zarzuca mu, że w pierwszej kadencji wielokrotnie została ona przez niego złamana). Treść przysięgi jest następująca:  Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem.

O godz. 12 rozpoczęła się msza w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w intencji Ojczyzny i Prezydenta RP. Po niej zaplanowano uroczystość inwestytury Prezydenta RP na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski. Zwieńczeniem będzie uroczystość przyjęcia przez Prezydenta Polski zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP. Wydarzenie to odbędzie się o godzinie 15:30 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy NA ŻYWO

Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy na prezydenta Polski będzie można śledzić w telewizji, także online. Radiozet.pl zaprasza na relację na żywo z tego wydarzenia.

Logo radiozet Dzieje się