,

500 plus koliduje z ulgą rodziną? Oto, co należy zrobić

Redakcja
17.11.2017 22:52

Rodziny z jednym dzieckiem, które po skorzystaniu z ulgi rodzinnej przekroczyły próg dochodowy i straciły prawo do "500 plus", mogą skorygować swój wniosek o świadczenie – zapewnił wiceminister RPiPS Bartosz Marczuk. Zaznaczył, że w tej sytuacji należy zrezygnować z ulgi.

500 plus koliduje z ulgą rodziną? Oto, co należy zrobić
fot. Archiwum RadioZET.pl

 

Zdaniem wiceministra skorzystanie z ulgi rodzinnej jest tylko prawem rodzica. – Jeżeli ktoś wie, że jego dochód netto po odliczeniu ulgi nieco wzrośnie i pozbawi go świadczenia na pierwsze dziecko, to może tej ulgi nie zgłaszać. A nawet jeśli ktoś ulgę wykorzystał, i może mieć kłopoty z otrzymaniem świadczenia „500 plus” na pierwsze dziecko, to może złożyć w urzędzie skarbowym korektę, zrezygnować z ulgi i otrzymać świadczenie – tłumaczył Marczuk.

Ulga koliduje z programem "500 plus"

Impulsem do skomentowania sprawy ulg przez resort była piątkowa publikacja dziennika „Fakt”, gdzie podano, że niektórzy rodzicie z niskimi dochodami tracą prawo do "500 plus" na pierwsze dziecko tylko dlatego, że skorzystali z ulgi na dzieci. Chodziło o przekroczenie progu dochodowego, który uprawnia do skorzystania ze świadczenia na pierwsze dziecko.

Wiceminister wyjaśnia

Osoby, które otrzymały już decyzję odmowną ws. świadczenia, a potem zdecydowały się zrezygnować z ulgi rodzinnej, muszą jeszcze raz złożyć wniosek o skorzystanie z programu „Rodzina 500 plus”. – Jeżeli natomiast decyzja ws. przyznania środków nie jest wydana, np. ktoś złożył wniosek we wrześniu i jeszcze na to czeka, to po rezygnacji z ulgi na dzieci, może jeszcze w gminie złożyć korektę do swojego wniosku – wyjaśniał wiceminister.

RadioZET.pl/PAP/Fakt24.pl/strz