Oceń
Zdaniem wiceministra skorzystanie z ulgi rodzinnej jest tylko prawem rodzica. – Jeżeli ktoś wie, że jego dochód netto po odliczeniu ulgi nieco wzrośnie i pozbawi go świadczenia na pierwsze dziecko, to może tej ulgi nie zgłaszać. A nawet jeśli ktoś ulgę wykorzystał, i może mieć kłopoty z otrzymaniem świadczenia „500 plus” na pierwsze dziecko, to może złożyć w urzędzie skarbowym korektę, zrezygnować z ulgi i otrzymać świadczenie – tłumaczył Marczuk.
Ulga koliduje z programem "500 plus"
Impulsem do skomentowania sprawy ulg przez resort była piątkowa publikacja dziennika „Fakt”, gdzie podano, że niektórzy rodzicie z niskimi dochodami tracą prawo do "500 plus" na pierwsze dziecko tylko dlatego, że skorzystali z ulgi na dzieci. Chodziło o przekroczenie progu dochodowego, który uprawnia do skorzystania ze świadczenia na pierwsze dziecko.
Wiceminister wyjaśnia
Osoby, które otrzymały już decyzję odmowną ws. świadczenia, a potem zdecydowały się zrezygnować z ulgi rodzinnej, muszą jeszcze raz złożyć wniosek o skorzystanie z programu „Rodzina 500 plus”. – Jeżeli natomiast decyzja ws. przyznania środków nie jest wydana, np. ktoś złożył wniosek we wrześniu i jeszcze na to czeka, to po rezygnacji z ulgi na dzieci, może jeszcze w gminie złożyć korektę do swojego wniosku – wyjaśniał wiceminister.
RadioZET.pl/PAP/Fakt24.pl/strz
Oceń artykuł