Obserwuj w Google News

W Łodzi podpalono wieżę 5G. To pierwszy taki atak w Polsce

2 min. czytania
27.05.2020 14:27
Zareaguj Reakcja

Nieznani sprawcy podpalili w Łodzi maszt telekomunikacyjny 5G. To pierwszy taki przypadek w Polsce. W ostatnich tygodniach doszło do kilkudziesiąciu podobnych ataków w innych krajach Europy. 

wieża 5G w Łodzi
fot. Twitter/ APG

Technologia 5G wywołuje ogromne emocje w wielu krajach europejskich. Zwolennicy teorii spiskowych uważają, że szkodzi ona zdrowiu i może być jedną z przyczyn epidemii koronawirusa. Przeciwnicy 5G dokonali w ostatnich tygodniach licznych ataków na wspomniane maszty telekomunikacyjne w wielu krajach.

Do niechlubnej listy państw dołączyła właśnie Polska. Nieznani sprawcy podpalili w Łodzi maszt 5G należący do sieci Play. Firma wydała już w tej sprawie oświadczenie.

Podpalono wieżę 5G w Łodzi. Należy do sieci Play

"Takie czyny noszą znamiona działalności przestępczej wymierzonej w bezpieczeństwo państwa i obywateli. Operator podkreśla, że bezpieczeństwo oraz ochrona klientów i pracowników jest jego najwyższym priorytetem. Wszelkie tego rodzaju ataki są natychmiast zgłaszane odpowiednim organom ścigania na najwyższym szczeblu" - czytamy w oświadczeniu Play.

Sieć podkreśla, jak ważną rolę spełnia obecnie infrastruktura telekomunikacyjna. - Jej znaczenie jest szczególnie istotne w sytuacjach krytycznych, takich jak stan klęski żywiołowej, czy stan epidemii, którego właśnie doświadczamy. Sprawna i wydajna infrastruktura telekomunikacyjna jest niezbędna w zgłoszeniach wypadków i wydarzeń zagrażających zdrowiu i życiu wszystkich osób znajdujących się na terytorium Polski. Ataki na nią są takim samym przestępstwem, jak niszczenie infrastruktury kolejowej (tory i trakcje) czy energetycznej (linie przesyłowe). Operator sieci Play potępia podżeganie do ataków na infrastrukturę telekomunikacyjną - zaznacza Play.

Ataki na wieże 5G. Technologia może szkodzić zdrowiu?

5G to najnowsza technologia bezprzewodowych telefonów komórkowych, która daje szansę na zwiększenie wydajności Internetu mobilnego, a przy tym otwiera drzwi do popularyzacji takich rozwiązań technologicznych jak rzeczywistość rozszerzona czy inteligentny dom (smart home).

Polska wkroczy w nową mobilną przestrzeń

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych i na wielu portalach pojawiło się mnóstwo nieprawdziwych treści i fake newsów dotyczących 5G. Przeciwnicy tej technologii twierdzą, że może być ona szkodliwa dla zdrowia i odpowiadać za rozprzestrzenienie się epidemii koronawirusa.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus i 5G: czy są powiązane? Obalamy mity

W raporcie brytyjskiego urzędu telekomunikacyjnego Ofcom możemy przeczytać, że na podstawie analizy promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez 16 stacji telekomunikacyjnych w 10 miastach Wielkiej Brytanii nie ma się czego obawiać. W zdecydowanej większości przypadków nie zanotowano przekroczenia dopuszczalnych limitów, a w nielicznych niewielki przerost tych wartości.

Z kolei International Agency for Research on Cancer klasyfikuje promieniowanie radiowe jako mające "możliwe działania rakotwórcze" razem z... kiszonymi warzywami.

5G to jednak nowa technologia i wymagane są kolejne, długofalowe badania.

RadioZET.pl/ Biznes.Wprost.pl/ Komputer Świat/ Onet.pl