Adam Zagajewski nie żyje. Wybitny poeta miał 75 lat. "Śpij długo, Mistrzu"
Adam Zagajewski, wybitny poeta, tłumacz, eseista, wykładowca akademicki i kilkukrotny kandydat do literackiej Nagrody Nobla, zmarł w niedzielę w wieku 75 lat.

Adam Zagajewski nie żyje - taką informację jako pierwsza podała w niedzielę wieczorem krakowska "Gazeta Wyborcza", dodając, że poeta zmarł po ciężkiej chorobie. Potwierdziła ją też w rozmowie z Polską Agencją Prasową Krystyna Krynicka z wydawnictwa a5. Literat w czerwcu skończyłby 76 lat.
Adam Zagajewski nie żyje. Wybitny poeta miał 76 lat
Adam Zagajewski urodził się we Lwowie w 1945 r. Zadebiutował w 1967 r. na łamach "Życia Literackiego". Publikował także w "Odrze" i "Twórczości". W 1968 r. współtworzył krakowską grupę poetycką "Teraz", postulującą powrót do klarowności języka poetyckiego. Młodzi poeci domagali się zakorzenienia języka w codzienności, wzmocnienia jego wpływu na rzeczywistość. Zagajewski wraz z Julianem Kornhauserem stworzyli program ideowo-artystyczny formacji poetyckiej Nowa Fala, którego autorzy apelowali o pokazanie w sztuce "świata nieprzedstawionego".
Pierwsze książki poetyckie Zagajewskiego - "Komunikat" (1972) i "Sklepy mięsne" (1975) - stanowiły właśnie realizację nowofalowego postulatu mówienia prawdy o otaczającej rzeczywistości i obnażania fałszu oficjalnego języka.
Jest autorem takich zbiorów wierszy jak m.in. "List. Oda do wielości" (1983), "Jechać do Lwowa" (1985) oraz "Płótno. Paryż" (1990) "Ziemia ognista" (1994), "Trzej aniołowie" (1997), "Pragnienie" (1999), "Asymetria" (2014), "Lotnisko w Amsterdamie" (2016), "Prawdziwe życie" (2019). Cenione były także jego tomy eseistyczne takie jak "Dwa miasta" (1991) "W cudzym pięknie" (1998), "Obrona żarliwości" (2002), "Poeta rozmawia z filozofem" (2007), "Substancja nieuporządkowana" (2019).
Zagajewski, związany z opozycją demokratyczną, po proteście wobec projektowanych zmian w Konstytucji PRL został w 1975 roku objęty zakazem druku. W 1976 roku współtworzył i redagował niezależne pismo "Zapis". W 1982 roku wyjechał do Paryża, gdzie współpracował z miesięcznikiem "Kultura" i "Zeszytami Literackimi". Powrócił w 2002 r. i zamieszkał w Krakowie. W ostatnich latach kilkukrotnie wymieniany był w gronie potencjalnych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
"Adam Zagajewski nie żyje! Wielki Poeta i Człowiek- twórca poezji i eseju buntu (Świat nieprzedstawiony- z Kornhauserem) [...] WSPANIAŁY aż do „Substancji nieuporządkowanej” RIP, dziękuje Ci za to, że BĘDZIESZ DALEJ - napisał na Twitterze były minister i europoseł PO Michał Boni.
"Adam Zagajewski nie żyje. Jak smutne by to nie było - już wolno mu żyć w wierszu. Śpij długo, Mistrzu, na łóżkach wersów" - taki słowami poetę pożegnał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Udostępnił też jeden z wierszy Zagajewskiego.
RadioZET.pl/krakow.wyborcza.pl/Facebook/pl.wikipedia.org/PAP