Obserwuj w Google News

Agata Duda spotka się z prezesem ZNP

Redakcja
2 min. czytania
22.11.2017 12:20
Zareaguj Reakcja

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz spotka się w środę z małżonką prezydenta Agatą Kornhauser-Dudą. Broniarz będzie przekonywał Pierwszą Damę do wsparcia wniosku o zawetowanie zmian w ustawie Karta Nauczyciela, regulujących ocenę pracy nauczycieli.

Agata Duda spotka się z prezesem ZNP
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Jak poinformowała PAP rzeczniczka ZNP Magdalena Kaszulanis, do spotkania dojdzie w środę o godz. 13 w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie Agaty Kornhauser-Dudy.

Czasami dziecko nie mówi, że jest krzywdzone, bo chce chronić bliskich. Jak pomóc najmłodszym ofiarom przestępstw?

Jest to reakcja na list wystosowany przez prezesa ZNP 13 listopada, w którym poprosił o pomoc w sprawie nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela w zakresie oceny pracy nauczycieli. Nowelizacja znalazła się w przyjętej przez Senat ustawie o finansowaniu zadań oświatowych.

Nowy rok szkolny po reformie: 7 rzeczy, które muszą wiedzieć rodzice

Kryteria oceny nauczycieli - zgodnie z wytycznymi zawartymi w ustawie - ma określić Minister Edukacji Narodowej w rozporządzeniu, a wskaźniki oceny - dyrektor każdej szkoły w regulaminie. Według MEN, taka formuła pozwoli na uwzględnienie przy ocenianiu specyfiki szkół i warunków, w jakich pracują nauczyciele: placówek małych, dużych, miejskich, wiejskich, itd.

W ocenie Broniarza, zapis ten jest zbyt niejednoznaczny, co może oznaczać, że regulaminy szkół będą tworzone "w sposób intuicyjny, zależny od upodobań dyrektorów i ich indywidualnej interpretacji przepisu upoważniającego". "Zaowocuje to w całej Polsce regulaminami nie tylko względem siebie nieporównywalnymi, ale wręcz skrajnie różniącymi się samym kształtem, a ich stosowanie w praktyce w zupełnie różny sposób regulować będzie ten sam proces oceniania pracy nauczycieli" - czytamy w liście. Prezes ZNP dodał, że regulamin usankcjonuje dokonywanie ocen pracy nauczycieli, która stanie się niepodważalna i przez to nauczyciele nie będą mieli szans skutecznie się odwołać.

Głośno o deformie. Rodzice o pogorszeniu warunków nauki w szkołach

Broniarz zwrócił się do Agaty Kornhauser-Dudy "jako nauczycielki doskonale znającej specyfikę naszej pracy i rozumiejącej potrzeby polskiej szkoły" z prośbą o wsparcie wniosku o zawetowanie aktu prawnego nowelizującego Kartę Nauczyciela w zakresie oceny pracy nauczycieli.

"Przekonani, że łączy nas troska o dobro polskiej szkoły i tworzenie warunków rzeczywiście sprzyjających jakości pracy z uczniami, prosimy o spotkanie, na którym moglibyśmy przedstawić Pani nasze szczegółowe uwagi w powyższej ustawie" - napisał Broniarz.

RadioZET.pl/PAP/KM