Obserwuj w Google News

Alarm przed zagrożeniem terrorystycznym w Polsce. Premier podjął decyzję

2 min. czytania
18.01.2022 19:18
Zareaguj Reakcja

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni (ALFA-CRP) - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Alarm w cyberprzestrzeni wynika z ataku w internecie na ukraińskie strony rządowe - podał resort.

Mateusz Morawiecki wprowadził alarm przed cyberatakiem
fot. PAP/Łukasz Gągulski

Alarm przed cyberatakiem był już w Polsce wprowadzany – ostatnio podczas Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021, który odbywał się w Katowicach od 6 grudnia do 10 grudnia.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek wprowadzenie pierwszego stopnia alarmu przed możliwym atakiem cybernetycznym. Będzie obowiązywał w całej Polsce do końca tygodnia (niedziela 23 stycznia godz. 23.59).

Alarm przed cyberatakiem. Premier Morawiecki podjął decyzję

"Wprowadzenie stopnia ALFA-CRP ma charakter prewencyjny – wiąże się z cyberatakami, do których doszło w ostatnich dniach na Ukrainie" – podało Ministerstwo Cyfryzacji. Resort przypomniał, że nasz sąsiad padł ofiarą cyberprzestępców - w największym od kilku lat incydencie zablokowano blisko 70 serwisów rządowych.

Redakcja poleca

W wyniku tego ataku został również odcięty dostęp do platformy Diia - odpowiednika polskiej aplikacji mObywatel. Wykorzystano złośliwe oprogramowanie, którego celem jest destrukcja danych znajdujących się na zainfekowanych urządzeniach, jak cytowany przez resort Microsoft Threat Intelligence Center.

Stopień alarmowy CRP jest wprowadzany w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. Jego wprowadzenie oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Chodzi o możliwość ewentualnego naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje w drodze zrządzenia Prezes Rady Ministrów na podstawie ustawy z czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. Są cztery stopnie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA.

RadioZET.pl/Gov.pl