Mieszkańcy Mazowsza otrzymali alert RCB. "Proszę o utrzymywanie zwierząt w zamknięciu"
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało we wtorek wiadomości z ostrzeżeniem przed nowymi przypadkami wścieklizny w Warszawie, Radomiu i kilku powiatach województwa mazowieckiego. Mieszkańcy są proszeni o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarczych w zamknięciu oraz zaszczepienie psów i kotów.

Alert RCB o nowych przypadkach wścieklizny został wysłany na wniosek Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Ostrzeżenie dotyczy Warszawy, Radomia i powiatów otwockiego, garwolińskiego, kozienickiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, mińskiego i warszawskiego zachodniego. Zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego o zagrożeniu wścieklizną obszar zagrożony w Warszawie dotyczy dzielnic: Praga-Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła, Wilanów oraz część Targówka do ul. Radzymińskiej.
Mieszkańcy zostali poproszeni o trzymanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu. Ponadto przypomniano o konieczności szczepienia psów i kotów. Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.
Alert RCB. Mieszkańcy Mazowsza ostrzeżeni przed wścieklizną
Na terenie województwa mazowieckiego w 2021 roku wykryto łącznie 110 przypadków wścieklizny. Większość z nich dotyczyło lisów. Pojawiły się też przypadki zakażenia psów, kotów, saren czy kun.
Wścieklizna jest dla zwierząt śmiertelna. W przypadku ludzi wiele zależy od czasu, jaki upłynie od zakażenia wirusem do udzielenia pomocy. "Wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia. Do zakażenia człowieka dochodzi poprzez ugryzienie przez zwierzę lub bezpośredni kontakt (zwykle śluzówek, uszkodzonej skóry) ze śliną zakażonych zwierząt" - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Okres inkubacji trwać może 3-8 tygodni (lub dłużej), a po nim pojawiają się niespecyficzne objawy, tj. bóle głowy, gorączka, nudności, niepokój, podniecenie, obrzmienie skóry wokół miejsca ugryzienia. Następnie pojawiają się porażenia mięśni i śpiączka. Charakterystycznym objawem wścieklizny u człowieka jest wodowstręt i światłowstręt.
Jak rozpoznać wściekliznę u zwierząt domowych?
Objawy wścieklizny u psów to niepokój, nadmierna pobudliwość, włóczęgostwo, spożywanie niejadalnych przedmiotów, wzmożony popęd płciowy, agresja, ochrypłe szczekanie, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadaniem języka, zez, niedowłady kończyn i inne porażenia.
U kotów odnotowuje się podobne objawy jak u psów, przy czym zwierzęta chowają się, uciekają, nieustannie miauczą, zachowują się agresywnie, a śmierć poprzedzona jest zwykle porażeniem kończyn.
RadioZET.pl/PAP/GIS/Mazowiecki UW/RCB/oprac. AK