Awaria PKP w całej Polsce. Opóźnienia będą odczuwalne bardzo długo

17.03.2022 11:40

Duża awaria PKP Polskich Linii Kolejowych. Utrudnienia odczuwają pasażerowie na ponad 800 kilometrach tras. "Skutki dla pasażerów będą odczuwalne bardzo długo" – podała spółka. 

Awaria PKP. Duże utrudnienia w Polsce
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Awaria w komunikacji pociągów w Polsce. PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały w czwartek o poranku o wielkich utrudnieniach w komunikacji.

"Awaria objęła swoim zasięgiem ok. 820 kilometrów linii kolejowej w kraju. Skutki dla pasażerów będą odczuwalne bardzo długo" – podała spółka. Objęła 19 z 33 Lokalnych Centrów Sterowania wyposażonych przez firmę Alstom. - Niektóre pociągi mogą w ogólne w czwartek nie zostać uruchomione - powiedział w czwartek podczas konferencji wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński.

Duża awaria PKP PLK. "Skutki będą odczuwalne bardzo długo" 

- Zasięg tych awarii jest niemal krajowy, wobec tego oczywistym jest, iż część pociągów nie zostanie w dniu dzisiejszym w ogóle uruchomiona - powiedział Skubiszyński. Dodał, że awaria dotyczyła systemu sterowania ruchem kolejowym i objęła takie lokalizacje i ciągi kolejowe jak od Krakowa w kierunku Węglińca, okolice Koluszek, linię E20 od Warszawy do Konina oraz linię nr 9 od Warszawy do Gdańska.

PKP PLK poinformowały wcześniej, że w czwartek ok. godz. 4 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Występowały opóźnienia pociągów przekraczające nawet kilkadziesiąt minut. Możliwe jest też odwoływanie pociągów i wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej lub zmiana tras pociągów.

"Łączenie składów, wzajemne honorowanie biletów"

"Podejmowane są działania, które mają zminimalizować negatywne skutki dla podróżnych, takie jak wzajemne honorowanie biletów, łączenie składów pociągu" - powiedział na konferencji prasowej wiceprezes PKP PLK.

Jak dodał, jeżeli chodzi o transport uchodźców, "który od kilku, kilkunastu dni jest kluczowym zadaniem kolejnictwa", to trwa pełna koordynacja tego procesu, razem z Ministerstwem Infrastruktury oraz z wojewodami, "tak aby również ten proces nie był zatrzymany, a był realizowany w miarę możliwości".

Minister infrastruktury: Problem ma charakter globalny [AKTUALIZACJA]

Do awarii odniósł się po godz. 10 minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Kolejarze opanowują sytuację po wystąpieniu awarii w 19 Lokalnych Centrach Sterowania, ale problem nie dotyczy wyłącznie Polski i ma charakter globalny. Podobne zdarzenia do czwartkowej awarii elektronicznych systemów sterowania ruchem kolejowym w Polsce, dostarczanych przez Alstom/Bombardier, miały miejsce nocą na terenie Indii, Singapuru i prawdopodobnie Pakistanu - podał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W Polsce awaria dotknęła ok. 80 proc. ruchu kolejowego.

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały przed południem, że lokalne centra sterowania wznawiają pracę, a ruch pociągów jest stopniowo przywracany. - Wznawiana jest praca lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów. Przed godz. 11 przywrócono ruch z wykorzystaniem urządzeń m.in. w Działdowie, Ciechanowie, Gdyni i Tczewie - poinformowały w czwartek PKP Polskie Linie Kolejowe.

"W związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa" - poinformował na Twitterze w czwartek rano minister Janusz Cieszyński, szef jednostki ds. cyfryzacji w KPRM.

RadioZEt.pl/PAP - Łukasz Pawłowski, Aneta Oksiuta, Piotr Śmiłowicz