Obserwuj w Google News

Bantengi jawajskie. We Wrocławiu urodziły się jedne z najrzadszych krów świata

2 min. czytania
15.07.2021 19:59
Zareaguj Reakcja

Dwa bantengi jawajskie, jedne z najrzadszych krów świata, przyszły na świat w ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu, gdzie znajduje się jedyna w Polsce hodowla zachowawcza tych zwierząt.

Bantengi jawajskie
fot. Zoo we Wrocławiu

Bantengi jawajskie urodzone we wrocławskim zoo to przyrodnie rodzeństwo. Mają tego samego ojca, ale różne matki. We Wrocławiu znajduje się jedyna w Polsce hodowla zachowawcza bantengów jawajskich, które – jak podkreślają pracownicy ogrodu zoologicznego – są jednymi z najrzadszych krów świata.

W naturze żyje około tysiąc osobników tego gatunku. Populacja tych krów spadła w ciągu ostatnich 10 lat na skutek niezrównoważonych upraw rolnych, wylesiania, czy przecinania naturalnych siedlisk zwierząt drogami.

– Ale gatunek ten cierpi też z powodu zupy. Banteng jest ofiarą pseudomedycyny. Azjaci wierzą, że przyrządzane z dodatkiem zmielonych rogów danie zwiększa witalność, co jest oczywistą bzdurą. Keratyna, która jest budulcem rogów bantengów niczym nie różni się od ludzkich paznokci. Niestety, zabobony i zabijanie tych rzadkich krów na mięso, zrobiły swoje – powiedział prezes ZOO Wrocław Radosław Ratajszczak.

Bantengi jawajskie we wrocławskim zoo

Do wrocławskiego zoo pierwsze bantengi trafiły w 1992 roku. Pierwsze potomstwo przyszło na świat cztery lata później. Do tej pory we Wrocławiu urodziło się 11 przedstawicieli tego gatunku. Część z nich trafiła do hodowli zachowawczych na całym świecie.

Bantengi występują na Bali, Jawie, w Wietnamie, Laosie, Birmie, Kambodży i Tajlandii. Zamieszkują tereny otwarte i lasy liściaste. Żywią się głównie trawą, ale także owocami, ziołami, pędami bambusa i gałązkami krzewów. Żyją w stadach od 10 do 30 osobników.

Redakcja poleca

Samce, o prawie czarnej sierści, osiągają 1000 kg masy ciała i 180 cm wysokości w kłębie, posiadają też potężne zakrzywione rogi. Samice, są zdecydowanie mniejsze, o kasztanowej sierści i mniej okazałych rogach. Z powodu rogów bantengi stały się obiektem polowań.

RadioZET.pl/PAP