Obserwuj w Google News

Będą nowe zasady covidowe. Jeszcze krótsza kwarantanna i zmiany w testowaniu

2 min. czytania
28.01.2022 10:12
Zareaguj Reakcja

Darmowe testy antygenowe bez skierowania będzie można wykonywać w punktach, w których pobiera się wymazy do testów PCR. Nowe przepisy mają wejść w życie w przyszłym tygodniu – zapowiedział w piątek 28 stycznia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Kolejny raz skróceniu ma ulec kwarantanna.

Test na koronawirusa
fot. Grzegorz Bukala/REPORTER

Waldemar Kraska był pytany w radiowej Jedynce, co powinien robić pacjent podejrzewający u siebie zakażenie koronawirusem. – Nasza strategia walki z COVID-19 w piątej fali przewiduje m.in. zwiększenie ilości testowania. To jest bardzo ważne przy tak dużej zakaźności tego wirusa – zaznaczył wiceszef MZ.

Bezpłatne testy antygenowe w punktach wymazowych

Wiceminister zdrowia wskazał, że od czwartku uruchomiono punkty w aptekach, gdzie można wykonać test. – Na tę chwilę do tego programu przystąpiło 137 aptek. Widzimy, że z godziny na godzinę i z dnia na dzień, tych aptek będzie przybywało – podał, przypominając, że test można wykonać w aptece bez skierowania.

Redakcja poleca

– Oprócz tego, że włączyliśmy do testowania masowego apteki, w przyszłym tygodniu uruchomimy możliwość wykonania testów antygenowych w punktach wymazowych, gdzie w tej chwili pobierane wymazów do badań PCR – zapowiedział Kraska. Dodał, że w punktach wymazowych testy antygenowe także będą wykonywane bez skierowania. Wymagane, jak wyjaśnił, będzie wypełnienie krótkiego formularza.

Rząd pracuje nad dalszym skróceniem kwarantanny

Od wtorku 25 stycznia obowiązują przepisy skracające do siedmiu dni (z 10 dni) czas odbywania kwarantanny dla osób narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. W czwartek resort zdrowia przekazał, że na kwarantannie jest ponad milion osób w Polsce. Kraska przekazał, że rząd pracuje nad dalszym skróceniem kwarantanny. 

– Dostrzegamy problem i dzisiaj minister Adam Niedzielski na pewno to ogłosi. Pracujemy nad tym, by kwarantannę skrócić. Dzisiaj ta informacja na pewno i decyzja zapadnie – zapowiedział wicemister zdrowia.

RadioZET.pl/PAP/Polskie Radio