Będą zmiany w ustawie ws. COVID-19. Powróci ważny obowiązek
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje przepisy przywracające obowiązkowe badania okresowe oraz zlecone przed rozpoczęciem nowej pracy – podał serwis prawo.pl. Obowiązek ten został zawieszony po wybuchu pandemii koronawirusa. Eksperci uważają, że to już najwyższy czas na powrót do wcześniejszych przepisów.

Resort zdrowia przygotował zmianę ustawy w sprawie COVID-19, której celem jest m.in. przywrócenie obowiązku wykonywania badań wynikających z przepisów art. 229 kodeksu pracy, czyli okresowych i przed rozpoczęciem pracy. Według portalu prawo.pl projekt jest na wstępnym etapie procesu legislacyjnego.
Powrót obowiązkowych badań
Zawieszenie wprowadziła ustawa z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Pierwotnie ustawodawca dał pracodawcom i pracownikom 60 dni – po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku, gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii albo po odwołaniu stanu epidemii – na wykonanie zawieszonych obowiązków, potem – na wniosek pracodawców – termin ten został wydłużony do 180 dni.
Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP, w rozmowie z prawo.pl zwróciła uwagę, że po przywróceniu obowiązku trzeba będzie przeprowadzać aktualnie zlecane badania. "Dlatego też zaapelowaliśmy do Ministerstwa Zdrowia o odwołanie przepisu o zawieszeniu wykonywania badań okresowych i wydłużenie terminu realizacji zaległych badań okresowych do 365 dni dla pracowników, którym ważność orzeczeń wygasła po terminie 1 stycznia 2021 roku. Fakt, że resort ma przygotowane przepisy, które będą realizowały nasze postulaty, napawa optymizmem, jednak wciąż nie wiemy, kiedy nowelizacja wejdzie w życie. A odwlekanie tych zmian prawnych tylko spotęguje nawarstwienie długu w zakresie badań okresowych" – dodała Siemienkiewicz.
Prawo.pl podaje, że do resortu zdrowia w sprawie zawieszonego obowiązku wystąpił Rafał Baniak, prezes zarządu Pracodawcy RP. Wskazał m.in., że brak aktualnych badań okresowych pracowników, szczególnie w przypadku osób narażonych na czynniki niebezpieczne i szkodliwe, w tym np.: prace na wysokości, kierowanie maszynami i pojazdami, narażenie na substancje chemiczne i czynniki fizyczne (np. hałas) etc. może powodować zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, nie tylko dla osób zatrudnionych na stanowiskach pracy związanych ze zwiększonym ryzykiem, lecz również wpływać negatywnie na bezpieczeństwo pozostałych współpracowników.
W odpowiedzi wiceminister zdrowia poinformował, że resort przygotował zmianę przepisów do tej ustawy, w tym m.in. zmianę mającą na celu przywrócenie obowiązku wykonywania badań, wynikających z przepisów art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku - Kodeks pracy i aktualnie projekt ustawy jest na wstępnym etapie procesu legislacyjnego.
RadioZET.pl/prawo.pl/PAP