Obserwuj w Google News

Będą zmiany w walce z pandemią. W środę ogłosi je minister zdrowia

3 min. czytania
07.02.2022 11:21
Zareaguj Reakcja

W poniedziałek w resorcie zdrowia zaplanowano sztab dotyczący działań w walce z piątą falą pandemii COVID-19. Rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że w środę zostaną ogłoszone zmiany m.in. w długości okresu izolacji i zmniejszeniu bazy łóżek covidowych w szpitalach.

Adam Niedzielski
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Piąta fala koronawirusa nadal przynosi wysokie statystyki zakażeń. W ciągu ostatniej doby Ministerstwo Zdrowia zanotowało 24 404 nowych przypadków koronawirusa (prawie 2,5 tys. z nich to ponowne zakażenia) i 10 zgonów, do których przyczynił się COVID-19

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w poniedziałek przekazał dziennikarzom najnowsze informacje na temat walki z pandemią. - Będziemy decydować o zmniejszeniu bazy łóżek dla chorych na COVID-19 - mówił.

Redakcja poleca

Sztab w Ministerstwie Zdrowia. W środę minister ogłosi zmiany

Dodał, że porównując pełne tygodnie, resort zdrowia notuje spadki nowych zakażeń rzędu 12 proc. - Towarzyszą temu dwie ważne statystyki. Po pierwsze spadek zleceń testów z Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Tydzień temu było ich ponad 45 tys. dziennie, teraz mamy poniżej 40 tys. Drugi argument to spadek liczby wykonywanych codziennie testów - mówił Andrusiewicz.

Andrusiewicz poinformował, że decyzję o skróceniu izolacji do tygodnia w środę ogłosi "zapewne minister Adam Niedzielski na konferencji prasowej". Jak dodał, skrócenie izolacji wiąże się z "krótszym okresem objawowym i krótszym okresem, kiedy aktywnie zakażamy i z koniecznością przywracania do pracy pracowników w różnych branżach".

- Widzimy przy tej zakaźności wirusa, jak szybko wyłączane są osoby z rynku pracy, co nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę naszego kraju. Te decyzje jeszcze dziś, góra do jutra powinny zapaść. (Odbędzie się - przyp. red.) Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia i w środę chcemy państwu to zakomunikować - poinformował.

Dopytywany o to, czy są także plany skrócenia okresu kwarantanny, Andrusiewicz zaprzeczył. - Na dziś nie ma mowy o likwidacji kwarantanny (...) Okres kwarantanny na dziś pozostaje stały, nie wykluczamy, że to się zmieni - zastrzegł.

Redakcja poleca

Mniej łóżek dla pacjentów covidowych

Andrusiewicz poinformował, że obecnie zajętych jest 18 287 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. - W tym czasie oficjalnie wykrytych zakażeń w Polsce jest 820 tys. Przy żadnej dotychczasowej fali COVID-19 nie mieliśmy tak niskiego wskaźnika zajmowanych łóżek szpitalnych - bo to jest wskaźnik na poziomie 0,5 proc. zakażeń - zastrzegł.

Zdaniem Andrusiewicza oznacza to, że wariant omikron jest "zdecydowanie bardziej zakaźny". Przyznał, że prawdziwa liczba zakażeń jest większa, niż oficjalnie podawane dane, ponieważ część osób zakażonych testuje się za pomocą testów dostępnych w aptekach.

- Jeżeli przyjmiemy tę skalę zakażeń i widzimy, że ten wirus jest zdecydowanie bardziej zakaźny, to jest on zdecydowanie mniej zjadliwy. Więc nie poszliśmy w tej piątej fali tą najtragiczniejszą z możliwych dróg, czyli perspektywą wzrostu zajętych łóżek do 30 tys. i powyżej - powiedział.

Zapowiedział, że w poniedziałek w Ministerstwie Zdrowia zbierze się sztab kryzysowy, który ma zdecydować o zmniejszeniu bazy łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 po to, by przeznaczać więcej łóżek dla pacjentów z pozostałymi schorzeniami. Jak podkreślił, chodzi o to, by "każdy pacjent w kraju był zaopiekowany w schorzeniu, które go dotyka".

RadioZET.pl/Onet.pl/PAP - Agata Zbieg/Iwona Żurek