Obserwuj w Google News

Spółki węglowe sponsorem szczytu klimatycznego w Katowicach

Redakcja
2 min. czytania
29.11.2018 13:40
Zareaguj Reakcja

Wśród rządowych partnerów rozpoczynającego się w poniedziałek szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach znalazła się m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa. Polskie władze nie widzą nic niestosownego, aby jeden z największych w Europie producentów koksu sponsorował światowe spotkanie dotyczące zmian klimatu i ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

COP24. JSW sponsorem szczytu klimatycznego w Katowicach
fot. Iwona_Olczyk/Pixabay

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

„Partnerstwo JSW wspiera polską prezydencję, gwarantując spółce aktywne uczestnictwo w wydarzeniu i możliwość promocji proekologicznych zmian w sektorze wydobywczym” – podała jastrzębska spółka we wtorkowym komunikacie.

– Liczymy, że nasze uczestnictwo w szczycie, na którym pojawi się blisko 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów i ministrowie środowiska oraz przemysłu, przyczyni się do promocji JSW jako proekologicznego lidera branży wydobywczej. Chcemy na międzynarodowym forum umocnić wizerunek grupy JSW jako największego producenta węgla koksowego i koksu, czyli niezbędnych składników do produkcji stali i rozwoju nowoczesnego – w tym niskoemisyjnego – przemysłu oraz innowacyjnych technologii przyszłości – zaznaczył Daniel Ozon, prezes spółki.

Celebryci podczas szczytu klimatycznego. Bono i Di Caprio w Katowicach?

JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej.

Spółka zapowiada, że podczas szczytu klimatycznego „zaprezentowane będą rozwiązania gwarantujące redukcję emisji i pozwalające efektywnie wykorzystywać zasoby ziemi oraz produkty uboczne procesu produkcyjnego”. Przedstawiciele jastrzębskiej spółki podkreślają, że jest ona liderem w zakresie gospodarczego wykorzystania metanu.

JSW to niejedyny partner ze strony polskiego rządu, który pomaga w organizacji szczytu klimatycznego.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wskazał, że szczyt sponsorują także firmy, które w swoim „portfolio” mają wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Wymienił tu PGE i Tauron. Minister poinformował, że wydarzenie wspierają ponadto PGNiG, PKO BP czy PZU.

Takie posunięcie polskich władz spotkało się z zagraniczną krytyką. Agencja AFP przypomniała, że Polska, w 80 proc. uzależniona od energii pozyskiwanej ze spalania węgla, należy do najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej. 

Premier: dzięki Szyszce pakiet klimatyczny uwzględnia charakter polskiej gospodarki

Szczyt klimatyczny w Katowicach

Doroczne sesje Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu to najważniejsze wydarzenie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych, na którym spotykają się przedstawiciele wszystkich Stron Konwencji – 196 państw i Unia Europejska. W trakcie konferencji podejmowane są decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu.

Tegoroczna sesja Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu odbędzie się w dniach 2-14 grudnia w Katowicach.

W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie – to pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający ma umożliwić realizację Porozumienia paryskiego w praktyce, a tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Podczas szczytu klimatycznego strona polska chce zwrócić uwagę wszystkich państw na trzy przekazy – przyroda, człowiek, technologia.

Według polskiej prezydencji niezbędna jest solidarna i sprawiedliwa transformacja społeczno-gospodarcza przy jednoczesnym osiąganiu neutralności klimatycznej – m.in. dzięki pochłanianiu dwutlenku węgla przez lasy.

Wracają kontrole na polskiej granicy. O co chodzi?

RadioZET.pl/PAP/PTD