Obserwuj w Google News

Całkowite zniesienie obostrzeń w Polsce? Jest komentarz MZ

PAP
2 min. czytania
07.02.2022 12:18
Zareaguj Reakcja

O całkowite zniesienie obostrzeń w Polsce był pytany w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Nie zaprzeczył, że takie decyzje mogą zostać podjęte, ale kluczowa jest "perspektywa czasowa, którą sobie wyznaczamy".

Całkowite zniesienie obostrzeń w Polsce
fot. Artur BARBAROWSKI/East News (ilustracyjne)

Obostrzenia podczas pandemii COVID-19 są w ostatnich tygodniach łagodzone lub całkowicie znoszone w wielu europejskich państwach. Na przykład od 1 lutego COVID-19 w Danii nie jest już traktowany jako choroba krytyczna społecznie, czyli zagrażająca społeczeństwu, co formalnie umożliwiło zniesienie restrykcji. Z kolei Szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego ogłosił, że wraz ze zniesieniem w środę w Szwecji wszystkich obostrzeń, nie będzie już powszechnie zalecane poddawanie się testom na COVID-19 w przypadku wystąpienia objawów choroby.

O zniesienie restrykcji w Polsce był pytany rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Obserwujemy to, co się dzieje w innych państwach, to możliwe zniesienie kolejnych restrykcji - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Redakcja poleca

Całkowite zniesienie restrykcji w Polsce. Jest stanowisko rzecznika MZ

- Na pewno jest ta perspektywa czasu, którą sobie wyznaczamy, gdzie tę decyzję i u nas będzie trzeba podjąć. Na sztabach kryzysowych cały czas rozmawiamy o tej perspektywie trwania tej epidemii, tego piku, z którego wydaje się, że zaczynamy schodzić - tłumaczył.

Rzecznik MZ był pytany również o kwestię zakażeń wśród dzieci. - Na pewno Omikron jest tą falą, tą piątą falą, która dotyka dzieci - powiedział.

- Coraz młodsze dzieci trafiają do szpitala z dość ciężkimi powikłaniami. O ile dorośli mają krótsze okresy hospitalizacji, w granicach pięciu dni, a nie tak, jak do niedawna ośmiu czy dziesięciu dni - tak, jeżeli COVID-19 dotyka dziecko, czasem mamy do czynienia i z miesięcznymi hospitalizacjami - podkreślił Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia zwrócił też uwagę, że "większa zapadalność na COVID-19 jest w tych młodszych grupach, co chyba jest bardzo dobrze wytłumaczalne poprzez ten spadek liczby szczepień wraz z kolejnymi poziomami wiekowymi w dół". Jak zauważył, wśród osób powyżej 60. roku życia poziom zaszczepienia przeciw COVID-19 jest dość duży.

RadioZET.pl/PAP - Agnieszka Ziemska