,

Rekordowa różnica w cenie diesla i benzyny. ''Nigdy w historii nie było w Polsce takiej sytuacji''

Redakcja
23.11.2018 22:03

Diesel jest średnio o 24 gr na litrze droższy od benzyny PB 95. Nigdy w historii nie było w Polsce takiej sytuacji - napisali w piątek analitycy. Przewidują, że przynajmniej do wiosny benzyna będzie tańsza niż olej napędowy. W przyszłym tygodniu popularna „95-tka powinna kosztować poniżej 5 zł za litr.

Rekordowa różnica w cenie diesla i benzyny. ''Nigdy w historii nie było w Polsce takiej sytuacji''
fot. GERARD/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Skutki przeceny na rynku naftowym nie są jeszcze odczuwalne na stacjach w Polsce, ale na przełomie listopada i grudnia powinno się to zmienić. Na większości stacji cena benzyny bezołowiowej 95 znajdzie się poniżej poziomu 5 złotych. W gorszej sytuacji będą kierowcy tankujący diesla, bo w przypadku oleju napędowego spadki nie będą tak wyraźne.

W ostatnich tygodniach w hurtowych cennikach rafinerii dominują obniżki, ale tempo przeceny nie jest jednakowe dla benzyny i oleju napędowego. Popularna „95-tka” na przestrzeni miesiąca potaniała o około 400 złotych i dzisiaj metr sześcienny tego paliwa w ofercie krajowych producentów kosztuje średnio 3 tys. 579 zł."Tak tania ostatni raz benzyna była w marcu tego roku. W przypadku oleju napędowego obniżka na przestrzeni miesiąca wyniosła około 200 złotych i średnia cena diesla w hurcie to aktualnie 4 tys. 6,60 zł zametr sześc.

Ceny paliw w listopadzie 

E- petrol podał, że drugi tydzień z rzędu spadały ceny benzyny i autogazu. Benzyna bezołowiowa 95 w tym tygodniu kosztuje średnio 5,04 zł za litr co oznacza spadek o 2 gr. Tankowanie LPG to wydatek rzędu 2,51 za litr (-3 gr). Potaniał też olej napędowy. Po 2-groszowej obniżce średnia ogólnopolska cena tego paliwa znalazła się na poziomie 5,27 za litr. "Tempo zmian na razie nie jest imponujące, ale pod koniec listopada spadek cen powinien wyraźnie przyspieszyć. Olej napędowy też powinien tanieć, ale wolniej niż benzyna i autogaz" - przewiduje.

Zobacz także

W opinii analityków w przyszłym tygodniu za benzynę 95 będziemy płacić 4,91-5,03 zł/l, diesla 5,18-5,27 zł/l i 2,43-2,51 zł/l autogaz.

Reflex wyliczył, że aktualnie PB 95 to to 5,05 zł za litr, ale i w ich opinii można spodziewać się obniżek w kolejnych tygodniach. Obecnie średnia detaliczna cena oleju napędowego to 5,29 zł za litr, tak więc droga do spadku poniżej 5 zł jest bardzo daleka. Tak dużej różnicy cen tych dwóch gatunków paliw na naszych stacjach paliw jeszcze w historii nie obserwowaliśmy. Dokładniej mówiąc, mieliśmy okresy kiedy różnica cen benzyn i diesla w Polsce sięgała ponad 70 gr za litr brutto (lipiec 2009), ale wówczas to diesel był tańszy. 

Z ulgą powinni odetchnąć natomiast kierowcy tankujący autogaz. Litr tego paliwa drożał na naszych stacjach nieprzerwanie od początku września. Aktualnie można pokusić się o stwierdzenie, że szczyt cenowy na tym rynku również mamy za sobą. Średnia krajowa detaliczna cena autogazu to obecnie 2,53 za litr.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 

RadioZET.pl/PAP/DG

Logo radiozet Dzieje się