Obserwuj w Google News

Prąd zdrożeje o około 20 proc., gaz nawet o 40 proc. URE ogłosi wysokie podwyżki

1 min. czytania
15.12.2021 20:16
Zareaguj Reakcja

Wzrost cen energii elektrycznej o około 20 procent i gazu o około 40 procent dla odbiorców indywidualnych ogłosi w najbliższy piątek Urząd Regulacji Energetyki - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski. Nowe taryfy wejdą w życie od 1 stycznia.

Ceny prądu
fot. MONKPRESS/East News

Już na początku listopada prezes URE Rafał Gawin zapowiadał, że wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2022 roku będzie dwucyfrowy. Według informatorów Radia ZET z otoczenia regulatora, rząd - po dialogu z firmami - zgodził się na podwyżki cen energii elektrycznej, które przełożą się na około 20-procentowy wzrost rachunków w gospodarstwach domowych.

Ceny gazu w 2022 wzrosną nawet o 40 procent

W przypadku cen gazu, podwyżki dla odbiorców indywidualnych będą jeszcze wyższe. Tu jedną z wnioskujących o zdecydowane zmiany w taryfach była spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na podwyżki, które oznaczają około 40-procentowy wzrost rachunków dla odbiorców gazu wykorzystywanego do ogrzewania domów i o około 10-procentowy wzrost w grupie odbiorców wykorzystujących błękitne paliwo tylko do kuchenek gazowych.

Ceny gazu w Europie w październiku podskoczyły w stosunku do ubiegłego roku aż o 700 procent. Większość krajów europejskich zaczęła zimę z najniższymi zapasami gazu. Wiąże się to z agresywną polityką gazową Rosji.

Redakcja poleca

RadioZET.pl