Obserwuj w Google News

Certyfikaty covidowe z krótszym terminem ważności. Nowe przepisy wchodzą w życie

PAP
1 min. czytania
01.02.2022 07:23
Zareaguj Reakcja

Od wtorku ważność unijnych ceryfikatów covidowych (UCC) zostanie skrócona do 270 dni, zarówno tych wydawanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, jak i po dawkach przypominającej i dodatkowej. Nowe wytyczne zostały przygotowane na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

Certyfikat covidowy
fot. Bartłomiej Magierowski/East News

Zgodnie z wydanym na początku stycznia komunikatem ministra zdrowia od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, dawce przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 i dodatkowej, została skrócona z 360 dni do 270 dni.

Certyfikaty covidowe ważne krócej niż wcześniej. Zmiany od 1 lutego

Dawka dodatkowa uzupełniająca podawana jest po 28 dniach osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystraczająca. Podawana jest, by osiągnąć optymalne zabezpieczenie przed chorobą.

Redakcja poleca

Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym po pięciu miesiącach od ukończenia podstawowego schematu szczepień przeciw COVID-19, aby poprawić, utrwalić i przedłużyć ochronę po szczepieniu.

Certyfikat potwierdzający zaszczepienie przeciw COVID-19, status ozdrowieńca lub też negatywny wynik testu diagnostycznego, wprowadzono w krajach UE na początku lipca 2021 r., by ułatwić przemieszczanie się w Unii Europejskiej podczas pandemii. Zaświadczenie można otrzymać w formie wydruku po wykonaniu iniekcji w punkcie szczepień lub pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta albo mieć je dostępne w aplikacji mojeIKP i mObywatel.

RadioZET.pl/PAP (K. Torchała)