Obserwuj w Google News

Czarnek zapowiada zmiany w zwolnieniach z WF-u. "Trwają prace"

1 min. czytania
13.09.2022 09:11
Zareaguj Reakcja

Zwolnienie z zajęć WF tylko od lekarza specjalisty? Przemysław Czarnek na antenie Radia ZET ogłosił, że w resorcie edukacji i nauki trwają prace nad takim rozwiązaniem. – Zwolnienia wystawiane na wyrost powinny być likwidowane – powiedział szef MEiN w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.

Przemysław Czarnek
fot. Pawel Wodzynski/East News

W poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita" podał, że  szkoły żądają zwolnień z WF od kardiologa lub ortopedy, mimo że ministerialnych zmian w przepisach nie było. "To efekt lipcowej wypowiedzi ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka" – pisała "Rz".

Zwolnienia z WF-u. Przemysław Czarnek zapowiada zmiany

– Nie ma jeszcze takich przepisów, ale postulat ministra sportu rzeczywiście jest sensowny – powiedział  Przemysław Czarnek w Radiu ZET. Przypomnijmy, Kamil Bortniczuk apelował o ograniczenie możliwości wydawania długoterminowych zwolnień lekarskich z WF przez lekarzy medycyny rodzinnej.

Redakcja poleca

– Oczywiście, że jest wiele dzieci, które muszą mieć zwolnienie z WF-u ze względu na swój stan zdrowia, ale wiemy też, że w wielu przypadkach te zwolnienia są na wyrost – ocenił minister edukacji i nauki.

Szef MEiN przyznał – powołując się na wyniki badań specjalistów –, że kondycja fizyczna dzieci i młodzieży po pandemii COVID-19 i długim okresie nauki zdalnej jest gorsza i wymagane jest zwiększenie liczby zajęć wychowania fizycznego.

– W tej sytuacji zwolnienia wystawiane na wyrost powinny być likwidowane. Pomysł, żeby zwolnienia długoterminowe wystawiali lekarze z poszczególnych specjalności jest godny rozważenia. W ministerstwie trwają prace nad zmianą tych przepisów, ale ich jeszcze nie ma – ogłosił minister Czarnek.

RadioZET.pl