Obserwuj w Google News

Darmowe testy na COVID-19. Premier mówił o szczegółach

1 min. czytania
21.01.2022 12:27
Zareaguj Reakcja

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek o wprowadzeniu darmowych testów na COVID-19. Mają być dostępne od 27 stycznia w aptekach w całej Polsce.

Testy przeciw COVID-19
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Piąta fala koronawirusa przynosi w Polsce gwałtowny wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W piątek resort zdrowia poinformował o rekordzie dobowej liczby nowych przypadków od momentu wybuchu pandemii w Polsce. Stwierdzono 36 665 zakażeń i 248 zgonów, do których przyczynił się COVID-19. Ponadto stwierdzono 1390 przypadków zakażenia Omikronem, najbardziej zaraźliwym wariantem koronawirusa.

W piątek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej przekazali najnowsze informacje dotyczące strategii rządowej walki z pandemią. Poinformowano o zmianach w dotychczasowych działaniach systemu ochrony zdrowia.

Redakcja poleca

Konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia. Darmowe testy na COVID-19

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu bezpłatnych testów na COVID-19. - Od 27 stycznia będzie możliwość testowania na Covid-19 w każdej aptece. Będą darmowe testy antygenowe - poinformował szef rządu. Ich koszt poniesie Narodowy Fundusz Zdrowia. Z darmowych testów będzie można skorzystać bez skierowania.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, że z testów można skorzystać po wypełnieniu odpowiedniego formularza w domu lub na miejscu w aptece. Darmowe testy będą dostępne tylko w tych placówkach, w których są odpowiednie warunki. W ocenie szefa resortu zdrowia takie testy na pewno będzie można wykonać w aptekach, gdzie wykonuje się szczepienia przeciw koronawirusowi. Obecnie jest ich ponad tysiąc. 

O zwiększenie liczby testów na COVID-19 apelowali epidemiolodzy i inni eksperci. Ostatniej doby wykonano ponad 44 tys. testów antygenowych.

RadioZET.pl