Obserwuj w Google News

Dodatkowy dzień wolny od pracy? Oto postulaty Lewicy

2 min. czytania
23.04.2022 11:16
Zareaguj Reakcja

- Wojna w Ukrainie obliguje nas do tego, byśmy przedstawiali mądre pomysły – mówił Robert Biedroń podczas sobotniej konwencji Lewicy, która odbyła się pod hasłem "Bezpieczna Polska w zjednoczonej Europie"

Dodatkowy dzień wolny od pracy? Oto postulaty Lewicy
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/east news

Robert Biedroń ogłosił cztery postulaty Lewicy:

  •  członkostwo Ukrainy w UE. „Polski rząd powinien stać się ambasadorem interesów Ukrainy w UE, potrzeba nam jednak wszystkich innych rządów, partnerów”.
  • likwidacja europejskiego liberum veto. - Odchodzimy od tej zasady tak, by żaden Morawiecki nie blokował np. pakietu klimatycznego, liczyć powinna się większość – mówił Biedroń
  • „Dołączenie do prokuratury europejskiej to powinien być polski priorytet. Jedynie Polska i Węgry nie dołączyły do prokuratury europejskiej
  • Święto Europy w Polsce. – Jako Lewica chcemy świętować majówkę, niech drugi maja stanie się dniem wolnym od pracy. Przecież 2 maja obudziliśmy się w Unii Europejskiej, ten dzień powinniśmy świętować – mówił Biedroń.

Lewica chce także zmian w polityce energetycznej i społecznej.

- To będzie pierwsze zima bez rosyjskiego węgla i gazu. To dla nas wyzwanie, musimy więc działać wspólnie. 24 lutego skończył się w Europie czas energetycznej wolnej amerykanki – mówił Adrian Zandberg.

Redakcja poleca

- Uchodźcy byli, są i będą. Żądamy, nawet nie prosimy, stworzenia funduszu europejskiego, z którego każdy uchodźca mógłby dostać 500 euro miesięcznie. Te środki powinny wpłynąć do samorządu – zaproponował Włodzimierz Czarzasty.

Polityk mówił też o problemach na rynku nieruchomości. – Rynek tego nie rozwiązał, w każdym kraju problemów na rynku nieruchomości nie można było rozwiązać bez ingerencji państwa. Musimy stworzyć fundusz europejski na mieszkania – dodał.

Większa płaca minimalna? - Pensja minimalna powinna wynosić dwie trzecie średniej pensji w każdym kraju – dodał.

RadioZET.pl