Obserwuj w Google News

Dzień Ojca w Polsce i na świecie. Kiedy złożyć życzenia na Dzień Taty?

2 min. czytania
22.06.2022 15:23
Zareaguj Reakcja

Dzień Ojca co roku w Polsce wypada tego samego dnia. Dzień Taty świętujemy 23 czerwca. Skąd wzięło się to święto i kiedy składamy życzenia ojcom w innych krajach na świecie? Podpowiadamy.

Dzień Ojca
fot. Shutterstock.com

Dzień Ojca zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze obchody tego święta datuje się na 19 czerwca 1910 roku. Na pomysł wpadła Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta.

Mieszkanka Spokane w stanie Waszyngton, mając na uwadze ustanowiony trzy lata wcześniej Dzień Matki, postanowiła w podobny sposób obchodzić Dzień Ojca. Pragnęła docenić poświęcenie mężczyzny, który po śmierci żony samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Oficjalnie święto ustanowił dopiero prezydent Nixon w 1972 roku.

Dzień Ojca 2022 - kiedy wypada w Polsce?

Dzień Ojca w Polsce świętujemy zawsze 23 czerwca. Choć święto będące wyrazem szacunku i wdzięczności dla ojców jest popularne w naszym kraju, to ma krótszą tradycję niż Dzień Matki. W Polsce Dzień Ojca obchodzimy od 1965 roku, natomiast oficjalnie data została zapisana w kalendarzu ponad 40 lat wcześniej.

Zobacz także: Specjalna oferta akcesoriów na Dzień Ojca. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Dzień Ojca - kiedy składa się życzenia na świecie?

Dzień Taty nie jest obchodzony na świecie tego samego dnia. Na Litwie Dzień Ojca świętuje się w pierwszą niedzielę czerwca, w drugą niedzielę czerwca życzenia ojcom składają Austriacy. Z kolei w Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Turcji, Holandii i Francji - święto przypada w trzecią niedzielę czerwca.

W Niemczech Dzień Ojca świętowany jest w Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego (39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej). Z czasem święto zmieniło się w Dzień Mężczyzn.

Mieszkańcy Skandynawii Dzień Ojca obchodzą w drugą niedzielę listopada, a w Danii świętuje się go 5 czerwca.

Redakcja poleca

RadioZET.pl